بیانیه مهم مذاکرات دوحه

کدخبر: 433073
اقتصادنیوز: هیات‌هایی از آمریکا، چین، روسیه و سایر کشورها در نشست دوحه خواستار تسریع روند صلح در افغانستان شده و آن را مساله‌ای با فوریت جدی توصیف کرده و همچنین خواهان توقف سریع حملات از سوی طالبان در این کشور شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ، در بیانیه مذکور در پی مذاکرات قطر که این مقام‌ها با مذاکره‌کنندگان کابل و نمایندگان طالبان گفتگو و دیدار داشتند، همچنین بر این مساله تاکید شده که جامعه بین‌المللی دولتی در افغانستان را که با زور و نیروی نظامی به قدرت برسد، به رسمیت نخواهد شناخت.

نشست‌های دوحه با هدف پایان دادن به بن بست مذاکرات صلح در حالی برگزار شده که طالبان در سراسر افغانستان حملات خود را تشدید کرده‌اند.

در این بیانیه توقف سریع خشونت‌ها و حملات در داخل و علیه شهرها و مراکز ولایت‌ها خواسته و همچنین به طرف‌های درگیر تاکید شده تا اقداماتی را برای یک سازش سیاسی و آتش‌بس جامع انجام دهند.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز گفته که آمریکا خواستار توقف فوری حملات علیه شهرها است.

او همچنین به حل مشکل افغانستان از طریق سیاسی تاکید کرده و هشدار داده دولتی که به زور بر مردم تحمیل شود، یک دولت "منفور" خواهد بود.

شرکت‌کنندگان در نشست‌های دوحه شامل پاکستان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا به کمک برای زیرساخت‌های افغانستان همزمان با دستیابی به سازش سیاسی معتبر در این کشور متعهد شدند.

نکات مهم بیانیه به این شرح است:

. تسریع و شتاب‌بخشیدن به روند صلح.

۲. کاهش خشونت و توقف حملات بر
مراکز ولایات

۳. قابل پذیرش نبودن حکومت برآمده از زور نظامی

۴. اصول رهنمودی برای توافق سیاسی:
الف. حکومت فراگیر
ب. احترام به حقوق بشر به‌شمول حقوق زنان و اقلیت‌ها
ج. تعریف مکانیزم حکومت بر مبنای نمایندگی(انتخابی)
د. تعهد به عدم استفاده از خاک افغانستان علیه امنیت سایر کشورها
هِ. احترام به حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما