درخواست فوری دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان

کدخبر: 436094
​دبیر کل سازمان ملل خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت درباره افغانستان شد

 منابع دیپلماتیک اعلام کردند آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در پی انفجارهای روز پنجشنبه در کابل خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه شده است.

 

منابع دیپلماتیک روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگار ایرنا گفتند که شورای امنیت سازمان ملل باید درباره تشکیل این جلسه تصمیم بگیرد.این منابع در عین حال، احتمال تشکیل این نشست در دوشنبه هفته آینده را بسیار دانستند.
منابع دیپلماتیک همچنین اعلام کردند درخواستی برای برگزاری نشست مجازی پنج عضو دائم شورای امنیت در سطح وزرای خارجه درباره افغانستان مطرح شده است.

دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه وقوع انفجارهای تروریستی در مقابل فرودگاه کابل را محکوم کرده و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد.

 استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: دبیر کل این حمله تروریستی که باعث کشته و زخمی شدن چندین نفر شده است را محکوم کرده و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی می‌کند.

وی افزود: محافظت از جان غیرنظامیان و زیرساخت‌های افغانستان بر عهده مقامات مستقر در افغانستان است. این حادثه بر بی‌ثباتی وضعیت در افغانستان تأکید می‌کند اما عزم ما برای ارائه کمک‌های فوری در سراسر افغانستان را تقویت می‌کند.

انفجارهای روز پنجشنبه کامبل همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل ۳۱ اوت (۹ شهریور) جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صورت گرفته است و دولت بایدن را به دلیل خروج شتابزده از افغانستان بیش از پیش زیر تیغ انتقادات برده است.

رسانه‌ها از پذیرش مسولیت این انفجارها توسط گروه تروریستی داعش خبر داده‌اند.

در پی دو انفجار در روز پنجشنبه در کابل یکی در مقابل فرودگاه کابل و دیگری در هتل بارون، مقامات پزشکی افغانستان اعلام کردند تلفات دو انفجار انتحاری در نزدیکی فرودگاه کابل به ۶۰ کشته و ۱۴۰ زخمی افزایش یافته است.

ژنرال کنث مک‌کنزی فرمانده سنتکام نیز اعلام کرد در انفجارهای کابل ۱۲ نظامی آمریکا کشته و ۱۵ نظامی آمریکایی دیگر زخمی شده‌اند.

پیش از این، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد در انفجار کابل دست کم  ۱۲ نیروی آمریکایی کشته شدند.

بر اساس این گزارش، ۱۱ تفنگدار دریایی و یک پزشک نیروی دریایی آمریکا کشته و همچنین تعدادی از نظامیان آمریکایی مجروح شده اند.

 
  •  
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما