آخرین آمار رسمی کرونا در ایران؛

پیش بینی مرگ کرونایی ایرانیان در پایان مهر 1400

کدخبر: 438863
اقتصادنیوز: تعداد جانباختگان کرونا در روز 16 شهریور 1400 باز هم فراتر از 600 نفر رسید. پیش بینی های آماری از این بیماری نشان می‌دهد در صورتی که شرایط پاییز سال گذشته در کشور رخ دهد احتمال ابتلای روزانه بالای 50 هزار نفر و مرگ و میر بیش از هزار و 500 نفر در کشور وجود خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز ، آمارهای موج پنجم در شاخه های خطرناک کرونا روندی نزولی به خود گرفته که البته این کاهش در متغیر ابتلا نزولی‌تر از سایر شاخص‌های نگران کننده کرونایی بوده است.

باوجود افت اندک آماری در برخی شاخه‌های کرونایی کشور اما هنوز ابتلا به این بیماری تقریبا 15 برابر سال گذشته و مرگ ومیر بیش از 4 برابر سال قبل به ثبت رسیده است.اما در صورتی که تصور کنیم آمارهای کرونایی رفتاری شبیه به سال قبل را در ایران داشته باشند باید منتظر چه ارقامی از سوی وزارت بهداشت و درمان در خصوص این بیماری بود؟

پیش بینی روند ابتلا به کرونا در ایران

شمار مبتلایان روزانه به بیماری کرونا در روز 16 شهریور ماه برابر با 27 هزار و 138 نفر بوده که تقریبا در سطح آمارهای روز قبل بوده و تغییری نداشته است.

به طور کلی میانگین هفت روزه ابتلا به کرونا در ایران در روزهای اخیر معادل با 28 هزار نفر بوده که 15 برابر این رقم در موقعیت مشابه خود درسال گذشته بوده است.

در سال قبل از میانه شهریورماه رفته رفته بر آمار ابتلا به کرونا افزوده شد. بررسی های آماری در ابتدای پاییز 99 نشان میدهد در بازه 45 روزه به طور متوسط رشد روزانه ابتلا برابر با 2.1 درصد بوده که سطح سرایت ویروس را از میانگین هزار و 800 نفر به 4 هزار و 500 نفر رسانده است.

اگر میزان ابتلا به این بیماری بخواهد مانند سال گذشته رفتار کرده و پاییزی متناسب با همین فصل در سال 99 را رقم زند ابتلا به کرونا روزانه رشدی 2.1 درصدی خواهد داشت. در این صورت احتمال دارد خیز ششم این بیماری برخاسته و سطح ابتلارا در پایان مهر ماه به فراتر از 50 هزار نفر کشانده و قرمزترین موقعیت را در تمام ماه های کرونا زده کشور به ثبت برساند.

کرونا

پیش بینی مرگ ومیر کرونا در ابتدای پاییز 1400

شمار فوتی های روزانه کرونا در روز 16 شهریور ماه رشدی دوباره پیدا کرده و با 8.9 درصد افزایش نسبت به روز قبل به سطح خطرناک 635 نفر رسید. به طور متوسط، میانگین مرگ ومیر کرونا در هفت روز گذشته برابر با 586 نفر بوده که نسبت به روزهای پایانی مرداد ماه کاهشی اندک پیدا کرده است.

در بررسی آمار مرگ ومیر کرونا در پاییز سال قبل مشاهده شد از نیمه شهریور تا پایان مهر ماه روند مرگ ومیر سیری صعودی گرفته و طبق آمارها به صورت میانگین روزی 2.06 درصد افزایش پیدا کرده است.

اگر این روند در مرگ و میر کرونایی سال جاری نیز ادامه پیدا کند در موج ششم احتمالی برخاسته در یک سناریو ممکن است مرگ ومیر ارقام بی سابقه ای را به ثبت برساند.

در این تحلیل اگر رفتار بیماری کرونا در سال جاری در اولین ماه پاییز، از آمار ثبت شده در موقعیت مشابه سال گذشته خود پیروی کند ممکن است تعداد فوتی‌ها تا فراتر از سطح روزانه هزار و 500 نفر نیز ارتقا یابد.

این سناریو نشان از احتمال قدرت کشندگی بالای ویروس در پاییز سال جاری دارد.

کرونا

پیش بینی بیماران بدحال کرونایی در پاییز سال 1400

طبق آمارهای وزارت بهداشت و درمان شمار بیماران بدحال کرونایی در روز 16 شهریور ماه برابر با 7 هزار و 606 نفر به ثبت رسیده که در مقایسه با روز قبل افتی 0.3 درصدی را به ثبت رسانده است.

این رقم در موقعیت مشابه خود در سال گذشته برابر با 3 هزار و 708 نفر به ثبت رسیده بود یعنی تقریبا نصف حد این شاخص در روز جاری.

روند افزوده شدن به تعداد بیماران وخیم کرونایی در پاییز سال گذشته نشان میدهد به طور متوسط رشد روزانه این متغیر تا پایان مهر 99 برابر با 0.6 درصد بوده است.

اگر این میزان رشد درآمارهای سال جاری در این بخش نیز شکل بگیرد ممکن است تعداد بیماران بدحال به فراتر از سطح هزار نفر رسیده و رکوردهای خطرناکی را در این شاخص به ثبت برساند.

البته پیش بینی های انجام شده در خصوص بیماری کرونا در سه متغیر قرمز، سیاه و خاکستری کرونایی در صورتی شکل می گیرد که روند بیماری از پاییز سال گذشته پیروی کرده و  نتوان به وسیله واکسیناسیون و راه های پیشگیری از رشد ویروس مانعی بر سر پیشروی این بیماری در کشور خلق کرد. به عبارت دیگر ارقام محاسبه شده تنها درصورتی محتمل هستند که شرایط رشد ویروس مانند سال گذشته باشد.

  اگر ضریب نفوذ واکسن را در رشد ابتلا در نظر بگیریم میزان ابتلا و متغیر های نگران کننده رشد کمتری نسبت به وضعیت این ویروس در سناریوی بدون واکسن خواهد داشت.

پیش بینی کرونا با سناریوی واکسن

درصورتی که در محاسبات روند بیماری کرونا، ضریب نفوذ واکسیناسیون در ایران را نیز مورد ارزیابی قراردهیم مشخص می شود میانگین رشد روزانه ابتلا کمتر از سناریوی بدون واکسن بوده است. در همین رابطه میانگین ابتلا در ایران در دوماه ابتدایی تابستان سال جاری که واکسیناسیون در ایران صورت گرفته برابر با 1.14 درصد بوده است. اگر آمار ابتلای روزانه از روند 77 روزه خود در تابستان سال جاری تبعیت کند میزان ابتلا تا سطح 50 هزار نفر افزایش خواهد یافت. آمار مرگ و میر نیز در این محاسبه نشان میدهد در این مدت رشدی 2.1 درصدی داشته که در نهایت می تواند تا سطح هزار نفر رشد پیدا کند.

این ارقام به مراتب پایین تر از سطح به ثبت رسیده در سناریوی بدون واکسن بوده و نشان میدهد ادر صورت واکسیانسیون از امنیت بیشتری در زمان شیوع این ویروس در کشور بهره مند خواهیم بود. با این حال بررسی آمار ها نشان می دهد پاییز به دلایل فصلی و مستعد بودن برای رشد بیماری های عفونی وضعیت خطرناکی را در خصوص ابتلای به کرونا متصور می شود.

کرونا

 

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۱ آذر

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۱ آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:…

از دست ندهید
بلیط هواپیما