دیدار نماینده رئیسی با طالبان در افغانستان؛6 تفاهم اقتصادی با طالب ها

کدخبر: ۴۴۵۳۷۲
استاندار خراسان رضوی به نمایندگی از دولت به کابل سفر کرد و با مقام های طالبان دیدار کرد.
دیدار نماینده رئیسی با طالبان در افغانستان؛6 تفاهم اقتصادی با طالب ها

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا استاندار خراسان رضوی به نمایندگی از دولت ایران به افغانستان سفر کرد و با چهار تن از وزرا، معاون وزیر امور مالی و رئیس گمرکات طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد وگفته می شود توافقات سازنده‌ای برای توسعه تجارت و ترانزیت کالا میان خراسان رضوی و افغانستان صورت گرفت.

محمدصادق معتمدیان در جریان سفر به افغانستان که با هدف بررسی و حل موانع توسعه تجارت و ترانزیت میان استان و افغانستان صورت گرفت، با قاری دین محمد حنیف وزیر اقتصاد، نورالدین عزیزی وزیر تجارت و بازرگانی، خیرالله خیرخواه وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، مولوی وثیق وزیر امنیت ملی، ملا ناصر معاون امور مالی و رئیس گمرکات افغانستان  طی نشستی در کابل دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی،طی این دیدارها، توافقاتی سازنده در حوزه توسعه تجارت و ترانزیت کالا میان استان خراسان رضوی و افغانستان صورت گرفت

افزایش ساعت کاری مرز دوغارون-اسلام قلعه به صورت شبانه روزی(۲۴ ساعته شدن مرز)،

ادامه بهسازی جاده ارتباطی دوغارون- اسلام قلعه تا مسیر میدان گمرک،

بررسی تعرفه‌های اخذشده از کالا و خدمات مختلف بین دو کشور، بررسی مشکلات مرتبط با مرز دوغارون-اسلام قلعه توسط هیات‌های تام‌الاختیار از طرف ایرانی و افغانستانی،

استفاده از ظرفیت‌های معادن سنگ آهن افغانستان هم‌مرز خواف در ایران،

مطالعات و بررسی‌ انتقال کالاها و محصولات کشور افغانستان به کشور هندوستان از طریق مسیر جاده‌ای دوغارون- چابهار، ایجاد چهارچوب‌ها

و ایجاد بازارچه مشترک خرده فروشی دوغارون-اسلام قلعه و برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کابل یا هرات در صورت اعلام آمادگی طرف افغانستانی، از جمله توافقات حاصل شده میان طرف ایرانی و افغانستانی بود.

در پایان مقرر شد جمهوری اسلامی ایران همکاری لازم در خصوص آموزش‌های حوزه بهداشت و درمان و توریسم درمانی طرف مقابل معمول نماید و هیئتی مرتبط از دو طرف در این خصوص، توافقات و مذاکرات لازم داشته باشند.

قابل ذکر است استاندار خراسان رضوی در رأس هیاتی برای رایزنی درباره توسعه روابط تجاری و حل مشکلات ترانزیتی میان خراسان رضوی و افغانستان به این کشور سفر کرد. طی سفر معتمدیان به این کشور، با توجه به شرایط کرونایی افغانستان یک محموله اهدایی از جانب جمهوری اسلامی ایران شامل ماسک، اکسیژن و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا و کالاهای اساسی در اختیار مردم افغانستان قرار گرفت.

 

تیتر یک
کارگزاری مفید