استقبال بین‌المللی از تمدید توافق غلات دریای سیاه

کدخبر: ۵۳۵۴۲۹
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اوایل امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، توافق غلات دریای سیاه برای 120 روز دیگر تمدید شد.
استقبال بین‌المللی از تمدید توافق غلات دریای سیاه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد، تمدید توافق غلات دریای سیاه از سوی جامعه بین‌الملل مورد استقبال قرار گرفت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اوایل امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، توافق غلات دریای سیاه برای 120 روز دیگر تمدید شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل امروز از توافق تمامی طرفین برای تمدید توافق غلات دریای سیاه استقبال کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: من از توافق تمامی طرفین برای ادامه ابتکارعمل دریای سیاه به منظور تسهیل صادرات امن غلات، مواد غذایی و کود از اوکراین استقبال می‌کنم.

وی افزود: سازمان ملل به حمایت از "مرکز هماهنگی مشترک" این توافق غلات متعهد است. بنابراین این خط تامین حیاتی بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. سازمان ملل همچنین به رفع موانع باقی‌مانده در راستای صادرات مواد غذایی و کود از فدراسیون روسیه کاملا متعهد است. هر دو توافقی که سه ماه پیش در استانبول امضا شدند برای پایین آوردن قیمت مواد غذایی و کود و همچنین اجتناب از یک بحران غذایی جهانی لازم و ضروری هستند.

گوترش تصریح کرد: این ابتکارعمل همچنین اهمیت دیپلماسی محتاطانه در راستای دستیابی به راه‌حل‌های چندجانبه را نشان می‌دهد.

در همین حال، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا امروز به گوترش و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به خاطر تلاش‌های موفقیت‌آمیزشان به منظور تمدید توافق غلات دریای سیاه تبریک گفت.

اورزولا فون در لاین در توییتی نوشت: به گوترش و اردوغان به خاطر این توافق درباره ادامه ابتکارعمل غلات دریای سیاه تبریک می‌گویم. این ابتکارعمل در کنار "خطوط همبستگی اتحادیه اروپا" به اجتناب از کمبودهای جهانی مواد غذایی و کاهش قیمت مواد غذایی با وجود جنگ روسیه کمک می‌کند.

از زمان امضای این توافق غلات در ژوئیه سال جاری میلادی، گوترش و اردوغان میانجی‌گران اصلی در مذاکرات میان طرفین اجرا و تمدید این توافق بوده‌اند.

اخبار مربوط به تمدید این توافق از سوی دیگر مقامات غربی از جمله جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس نیز مورد استقبال قرار گرفت.

کلورلی در توییتی نوشت: از اخبار مربوط به تمدید ابتکارعمل غلات دریای سیاه تا مارس 2023 میلادی استقبال می‌کنیم. بیش از 11 میلیون تن غلات و دیگر مواد غذایی از ژوئیه سال جاری میلادی تا کنون صادر شده‌اند. بسیار مهم و حیاتی است که این امر ادامه داشته باشد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز از تمدید این توافق استقبال کرده و آن را "خبری خوش" دانست.

میشل در توییتی نوشت: از تمدید ابتکارعمل غلات دریای سیاه استقبال می‌کنم. با توجه به اینکه تاکنون بیش از 10 میلیون تن غلات تحت این ابتکارعمل از اوکراین صادر شده‌اند، این یک خبر خوش برای جهانی است که به شدت به دسترسی به غلات و کود نیازمند است.   

اردوغان نیز امروز از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خاطر "اراده و مشارکتش" در تمدید این توافق تشکر کرد.

وی در توییتی نوشت: تشکر خود را از سازمان ملل، گوترش، پوتین و زلنسکی به خاطر اراده‌شان برای تمدید این توافق ابراز می‌کنم و به تمامی افرادی که در این امر مساعدت کرده‌اند، تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور ترکیه افزود: حدود 500 کشتی بیش از 11 میلیون تن غلات را به مدت چهار ماه تحت این توافق جا به جا کرده‌اند. این ارسال‌ها صریحا اهمیت و فایده این توافق را برای تضمین امنیت و مواد غذایی در جهان نشان دادند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید