اتفاق بزرگ در روابط چین- عربستان

کدخبر: ۵۳۷۰۱۰
سرکنسول چین در دبی اعلام کرد که نخستین نشست عربی-چینی در اوایل دسامبر و مشخصا ده روزه اول این ماه، در ریاض برگزار خواهد شد.
اتفاق بزرگ در روابط چین- عربستان

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، «لی شیوی هانگ» سرکنسول چین در دبی شامگاه امروز پنجشنبه خبر داد که قرار است نشستی بین این کشور و کشورهای عربی برگزار شود.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم به نقل از هانگ گزارش داد، نخستین نشست عربی-چینی در اوایل دسامبر و مشخصا ده روزه اول این ماه، در ریاض برگزار خواهد شد.

فیصل بن فرحان وزیر عربستان سعودی هم اکتبر گذشته خبر داده بود که شی جینگ پینگ رئیس جمهور چین قرار است به عربستان سفر کند.

سرکنسول چین این مسئله را «اتفاق بزرگی برای بهبود روابط چین و کشورهای عربی و نقطه عطفی در تاریخ روابط چینی-عربی» عنوان کرد.

همزمان با تلاش‌های عربستان به عنوان صادرکننده اول نفت جهان و چین به عنوان وارد کننده اول نفت جهان برای تقویت روابط خود و افت شدید سطح روابط واشنگتن و ریاض، روزنامه وال استریت ژورنال هفدهم آبان ماه گذشته نوشت، رئیس جمهور چین قرار است تا پایان سال جاری میلادی عازم سفر به ریاض  شود.

به نوشته پایگاه اینترنتی «اویل پرایس»، چین که بزرگترین وارد کننده نفت جهان است به همراه عربستان در سالهای اخیر به تعمیق روابط خود از جمله در بخش انرژی پرداخته‌اند.

ماه میلادی گذشته، عربستان و چین مشترکا بر اهمیت عرضه باثبات نفت خام در بلندمدت به بازار تاکید کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری «سعودی پِرِس»، «عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان و «ژانگ جیانهوا»، مدیر اداره ملی انرژی چین بر سر ادامه همکاری دو کشور برای حفظ ثبات در بازارهای جهانی نفت خام تاکید کردند.

سفر رئیس جمهور چین به عربستان هزمان با تلاطم‌های فراوان در بازار نفت و در عرصه ژئوپلتیک در ضمن حمله روسیه به اوکراین، این سیگنال را می‌فرستد که چین مایل است نفوذ خود را در خاورمیانه‌ای که محل اعمال نفوذ عمده آمریکا تلقی می‌شود افزایش دهد. همچنین این سفر رئیس جمهور چین به عربستان نشان می‌دهد عربستان روابطش با چین را دارای اهمیت راهبردی می‌داند.

همچنان که چین و عربستان به دنبال تقویت روابطشان هستند، روابط آمریکا و عربستان در سطح بی‌سابقه‌ای به ویژه بعد از انتقادات شدید واشنگتن از ریاض به دلیل تصمیم کارتل نفتی اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت افت کرده است.

بعد از انتقادات شدید آمریکا از اوپک پلاس به دلیل اتخاذ تصمیم کاهش تولید نفت، چندین تولیدکننده عمده نفت جهان که عضو این کارتل نفتی هستند، از جمله خود عربستان از تصمیم این گروه دفاع و تاکید کردند، دلیل پیش این تصمیم تحلیل‌های فنی بوده و نیت سیاسی در پشت آن قرار نداشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی