حملات علیه شخص رهبران را تایید نمی‌کنیم

کاخ سفید: نقشی در حمله پهپادی به پوتین نداشتیم

کدخبر: ۵۷۱۵۰۳
جان کربی در پاسخ به اینکه آیا رئیس‌جمهوری روسیه را یک «هدف مشروع» در نظر می‌گیرد یا خیر، گفت: ایالات متحده حملات علیه شخص رهبران جهان را تایید نمی‌کند.
کاخ سفید: نقشی در حمله پهپادی به پوتین نداشتیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه، دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، کی‌یف را به هدایت دو پهپاد به سمت کرملین در تلاش برای ترور رهبر روسیه متهم کرد. مقامات اوکراینی اما این ادعا را رد کرده و مدعی شده‌اند که کشورشان به اهدافی در روسیه حمله نمی‌کند.

مسکو هشدار داده است که این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که به روشی که مناسب می‌داند و در زمان و مکان انتخابی خود، اقدام تلافی‌جویانه انجام دهد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید که ایالات متحده و متحدانش در نهایت مسئول اقدامات «رژیم کی‌یف» هستند.

دیمیتری پسکوف‌، سخنگوی کرملین هم امروز گفت که تلاش‌های کی‌یف و واشنگتن برای انکار هرگونه مسوولیت در این حمله پهپادی علیه کرملین مضحک است. او گفت: تصمیمات در مورد حملات تروریستی در ایالات متحده گرفته می‌شود و کی‌یف آنها را اجرا می‌کند. کی‌یف در حال حاضر آنچه را که آمریکا می‌گوید،‌ انجام می‌دهد.

در شرایطی که کرملین می‌گوید این حمله تلفاتی نداشته و آسیبی به پوتین وارد نشده و برنامه‌های او را تغییر نداده، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبری شورای امنیت ملی آمریکا این اتهام‌زنی را رد کرده و معتقد است که کشورش ارتباطی به این رخدادها ندارد.

پیشتر هم پولیتیکو به نقل از منابع آمریکایی گزارش داد که کاخ سفید و دولت بایدن پیش از وقوع این حملات از جریان مطلع نشده بودند.

جان کربی در پاسخ به اینکه آیا رئیس‌جمهوری روسیه را یک «هدف مشروع» در نظر می‌گیرد یا خیر، گفت: ایالات متحده حملات علیه شخص رهبران جهان را تایید نمی‌کند. کربی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: این مورد علاقه ما نیست و ما حملات علیه شخص رهبران را تایید نمی‌کنیم.

این مقام کاخ سفید در ادامه مدعی شد که آمریکا اطلاعی ندارد که چه کسی عامل حملات پهپادی به کرملین بوده است. او گفت: به شما اطمینان خاطر می‌دهم که در این جریان ایالات متحده هیچ نقشی نداشت. این رویداد، هر چه بود، ما در آن دستی نداشتیم. این اتفاق هیچ ارتباطی به ما نداشت.

در همین حال وزارت خارجه روسیه امروز اعلام کرد که قویا تلاش‌ها برای اجرای اقدامات تروریستی علیه کرملین را محکوم می‌کند. این وزارتخانه اطمینان دارد عاملان حملات پهپادی علیه کرملین شناسایی و شدیدا مجازات خواهند شد.

تیتر یک
کارگزاری مفید