یک کشف بی‌نظیر در عمان

کدخبر: ۵۷۲۷۰۹
باستان‌شناسان اسکلت‌های ده‌ها نفر را در مقبره هفت‌هزار ساله واقع در عمان کشف کردند.
یک کشف بی‌نظیر در عمان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتمادآنلاین، گروهی از باستان‌شناسان بقایای ده‌ها انسان را پیدا کرده‌اند که حدودا هفت‌هزار سال قبل در مقبره‌ای سنگی واقع در عمان دفن شده بودند.

این مقبره که در استان «وُسطی» ‌ واقع در کشور عمان کشف شده است، یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های ساخت بشر است که تاکنون در این کشور کشف شده است.

سکه صعودی شد، طلا نزولی /2 دلیل کم رمق شدن معاملات ارزی

اطلاعیه مهم وزارت اقتصاد درباره سقوط بورس

به گفته باستان‌شناسان با توجه به این‌که هیچ گور عصر برنز یا قدیمی‌تری تاکنون در این محوطه کشف نشده است، کشف این بقایا یک اکتشاف "بی‌نظیر" محسوب می‌شود.

پشت پرده سقوط تاریخی بورس فاش شد

مقبره سنگی نخستین‌بار ۱۰ سال قبل و به کمک عکس‌های ماهواره‌ای شناسایی شده بود. باستان‌شناسان معتقدند قدمت این مقبره به ۵۰۰۰  تا ۴۶۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد.

بر اساس گزارشی که درباره کاوش این مقبره منتشر شده است، ‌ دیوارهای این مقبره سنگی از چندین ردیف سنگ‌های مسطح و کوچک ساخته شده است و فضای داخلی آن از دو اتاقک خاکسپاری تشکیل شده که هر کدام به چندین بخش کوچکتر تقسیم شده‌اند. سقف تمام مقبره از سنگ ساخته شده، ‌ اما بخش‌هایی از این مقبره به دلیل باران‌های موسمی سالانه فروریخته است.

 

چند دسته استخوانی که در اتاقک‌های خاکسپاری کشف شده است، ‌ نشان می‌دهد اجساد پیش از آن‌که درون مقبره قرار داده شوند، در این اتاقک‌ها تجزیه می‌شدند.

محققان در مرحله بعدی تحقیقات، اسکلت‌های کشف‌شده را از نظر انسان‌شناسی و زیست شیمی مورد بررسی قرار خواهند داد. باستان‌شناسان همچنین امیدوارند بقایای یک سکونتگاه را در نزدیکی این مقبره کشف کنند که محل زندگی این مردم بوده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی