هشدار دبیرکل سازمان ملل/ دوران به جوش آمدن زمین است

کدخبر: ۵۸۸۷۰۲
پس از اینکه دانشمندان اعلام کردند احتمالا ژوئیه ۲۰۲۳ گرم‌ترین ماه در تاریخ زمین باشد، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت این تازه اول دوران به جوش آمدن جهان است.
هشدار دبیرکل سازمان ملل/ دوران به جوش آمدن زمین است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، گوترش این داده‌‌ها را فاجعه‌ای برای کل سیاره زمین خواند و گفت: «نیازی نیست برای دانستن این موضوع تا پایان ماه منتظر بمانیم. ژوئیه ۲۰۲۳ رکورد را در جهان خواهد شکست.»

به گفته او این تازه آغاز کار است، دوران «گرمایش جهانی» به پایان رسیده و «جوشش جهانی» آغاز شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد هنوز هم می‌توان جلوی گرم‌تر شدن زمین را گرفت و برای این کار به «کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای» نیاز داریم.

سازمان جهانی هواشناسی «دبلیو.ام‌.او» و سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا چند روز پیش در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که «به احتمال زیاد» در ژوئیه ۲۰۲۳، ماه جاری میلادی، رکورد گرما شکسته خواهد شد.

آتش سوزی‌ها در یونان یکی از پیامدهای گرمای ماه ژوئیه بود. در پی آتش‌سوزی‌های جنگلی جزیره رودس یونان هزاران گردشگر مجبور به فرار شدند. 

در این ماه گرما در سراسر جنوب غربی آمریکا نیز به شدت افزایش یافت. دمای هوا در یکی از شهرستان‌های شمال غربی چین نیز تا ۵۲.۲ درجه سانتیگراد بالا رفت و رکورد ملی این کشور را شکست.

هرچند سازمان جهانی هواشناسی تا ماه اوت داده‌های به دست آمده را اعلام نخواهد کرد اما گزارشی که از سوی دانشگاه لایپزیگ آلمان منتشر شد نشان می‌دهد که  ژوئیه ۲۰۲۳ رکورد جهانی را می‌شکند.

طبق داده‌های اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌شود میانگین دمای جهانی در این ماه حداقل ۰.۲ درجه سانتیگراد گرمتر از ژوئیه چهار سال پیش باشد.  ژوئیه ۲۰۱۹ به عنوان گرمترین رکورد گرما در ۱۷۴ ساله گذشته ثبت شده است.

«دبلیو.ام‌.او» تایید کرد سه هفته اول جولای گرم‌ترین هفته ثبت شده جهان بود.

مایکل مان، دانشمند آب و هوا در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید تا اواسط  ژوئیه مشخص بود که گرمای در این ماه بی‌سابقه خواهد بود. سیاره زمین «تا زمانی که ما سوخت‌های فسیلی می‌سوزانیم همچنان به گرم شدن ادامه می‌دهد.»

به طور معمول با در نظر گرفتن زمستان در نیمکره جنوبی، میانگین دمای جهانی برای ماه  ژوئیه حدود ۱۶ درجه سانتیگراد است. اما  ژوئیه امسال دمای کره زمین به حدود ۱۷ درجه سانتیگراد افزایش یافت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی