اظهارات رقیب انتخاباتی ترامپ درباره اوکراین

کدخبر: ۵۹۹۹۷۷
نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا و رقیب اصلی دونالد ترامپ و فرماندار فلوریدا تأکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو به نفع آمریکا نیست.
اظهارات رقیب انتخاباتی ترامپ درباره اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «ران دسانتیس» نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده و فرماندار ایالت «فلوریدا» تأکید کرد که پیوستن اوکراین به ناتو به نفع ایالات متحده آمریکا نیست و بار مسئولیت واشنگتن را زیاد می‌کند.

در قسمتی از پادکست روز شنبه برنامه «گلن بک» از فرماندار ایالت فلوریدا سؤال پرسیده شد که آیا بر این باور است که اوکراین برای برقراری صلح با روسیه، باید تعهد بدهد که هرگز به ائتلاف ناتو نخواهد پیوست یا خیر.

وی که یکی از رقبای اصلی «دونالد ترامپ» در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود، گفت: «فکر نمی‌کنم که عضویت این کشور در ناتو به نفع ما باشد. تنها کاری که می‌کند،این است که وظایف ما را بیشتر می‌کند...بنابراین اگر وظایفتان بیشتر شود، در قبال آن چه منافعی به دست می آوریم؟ در مورد، من نمی‌دانم لزوماً این کار (پیوستن اوکراین به ناتو) چه منافعی را به همراه دارد».

اوکراین در سپتامبر ۲۰۲۲ درخواست پیوستن به ناتو را پس از آن مطرح کرد که چهار منطقه از این کشور به اجماع در یک همه‌پرسی به پیوستن به روسیه رأی دادند.

علی‌رغم آن‌که اعضای ناتو اعلام کرده‌اند که کی‌یف درنهایت عضو این ائتلاف خواهد شد اما هیچ جدول زمانی برای پیوستن کی‌یف به ناتو ارائه ندادند.

دسانتیس همچنین تصریح کردکه به طور قاطعانه مخالف اعزام نیرو به اوکراین است و افزود که هدف واشنگتن باید پایان دادن به جنگ اوکراین باشد. وی همچنین از سیاست فعلی «چک سفید و امضا» (بی چون و چرا) واشنگتن در حمایت از کی‌یف از طریق ارائه کمک‌های مالی و نظامی انتقاد کرد.

در ماههای اخیر بسیاری از جمهوری‌خواهان از سیاست‌های واشنگتن در قبال کی‌ِف انتقاد کرده‌اند و اوایل همین هفته، گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه و اعضای کنگره با ارسال نامه‌ای از کاخ سفید خواستند درباره کمک‌های بیش از حد به اوکراین پاسخ دهد.

در این نامه، از دولت بایدن سؤال پرسیده شده بود: «مردم آمریکا شایسته دانستن این مطلب هستند که پول‌هاشان به کجا می‌رود. ضدحمله (اوکراین) چطور پیش می‌رود؟ آیا اوکراین در مقایسه با 6 ماه پیش به پیروزی نزدیک‌تر شده است؟ راهبرد ما چیست و طرح خروج رئیس‌جمهور چیست؟»

این نمایندگان کنگره تأکید کردند که تازمانیکه دولت بایدن به این سؤالات پاسخ ندهد با تخصیص هرگونه بودجه بیشتر در حمایت از اوکراین مخالفت خواهند کرد.

این اقدام نمایندگان کنگره آمریکا در شرایطی صورت گرفته است که ایالات متحده دهها میلیارد دلار کمک به اوکراین برای نبرد با روسیه ارائه داده است و با این‌حال دولت بایدن باز هم در تلاش است یک بسته کمک ۲۴ میلیارد دلاری دیگر به کی‌یف تخصیص دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی