پیام نشست ۳+۳ ؛ دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای در قفقاز ممنوع!

کدخبر: ۶۰۵۴۰۲
اقتصادنیوز: سفیر ایران در باکو برگزاری نشست وزرای خارجه ۳+۳ در تهران را گام بلندی در ادامه و تکمیل سیاست همسایگی ایران خواند.
پیام نشست  ۳+۳ ؛ دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای در قفقاز ممنوع!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، فردا (دوشنبه) اول آبان ماه تهران میزبان نخستین نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ با حضور وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان،‌ ارمنستان و ترکیه است. البته گرجستان در این نشست شرکت نمی‌کند. 

چشم امید سوئد به تصمیم اردوغان!

در همین خصوص «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان، بعدازظهر امروز به همراه هیأتی وارد تهران شد و «جیحون بایراموف»، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، نیز قرار است فردا (دوشنبه) برای شرکت در نشست مذکور به تهران سفر کند.

مجوز وزارت اطلاعات برای مسدود کردن برخی از سیمکارت‌ها!

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، و هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، نیز از دیگر حاضران در این نشست یک روزه خواهند بود.

در همین خصوص «سید عباس موسوی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران، در باکو در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس درباره این نشست نوشت: برگزاری نشست وزرای خارجه عضو ابتکار ۳+۳ در تهران گام بلندی در ادامه و تکمیل سیاست همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: منطقه گرایی و شکل گیری سازوکارهای منطقه‌ای با اهداف متنوع از ویژگی‌های نظم جهانی در حال ظهور است.

سفیر ایران در باکو پیام این نشست را «حضور و دخالت نیروهای فرامنطقه در مسائل قفقاز ممنوع!» عنوان کرد.

نخستین نشست همکاری‌های منطقه‌ای موسوم به فرمت ٣+٣ در تاریخ ۱۹ آذر ۱۴۰۰ در مسکو و در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار شد و از ایران نیز «علیرضا حقیقیان» دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه حضور داشت. 

جمهوری اسلامی ایران پیش از این آمادگی خود را برای برگزاری نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ ( ایران، روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) اعلام کرده بود. مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره بر حل موضوعات منطقه از طریق سازوکارهای منطقه‌ای تأکید کرده‌اند و برگزاری این نشست هم در همین راستاست.

به گزارش فارس،‌ موضوعات مربوط به منطقه قفقاز جنوبی و راه‌های گسترش همکاری‌ها از جمله مباحث مورد گفت‌وگو در این نشست یک روزه خواهد بود. عنوان این نشست «نوبت صلح، همکاری و پیشرفت در قفقاز جنوبی؛ دومین نشست سازوکار منطقه‌ای ۳+۳» است. سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اخیرا در گفت‌وگویی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار برقراری صلح و آرامش در منطقه قفقاز است، گفته بود که برگزاری نشست ۳+۳ در تهران می‌تواند به رفع اختلافات در منطقه کمک کند. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی