چراغ سبز مخبر به چشم بادامی ها / ایران آماده توسعه همکاری با چین است

کدخبر: ۶۱۴۴۶۶
اقتصادنیوز: معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گفت: ایران و چین می‌توانند با سرمایه‌گذاری و تولید مشترک، به یک نقطه مرکزی برای تامین برخی محصولات مورد نیاز کشورهای منطقه تبدیل شوند.
چراغ سبز مخبر به چشم بادامی ها / ایران آماده توسعه همکاری با چین است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه در دیدار «لیو جیان چائو» وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حضور و فعالیت شرکت‌های چینی در ایران اظهار داشت: ایران آمادگی دارد بستر فعالیت و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر را فراهم و زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور را مهیا کند.

وی با تأکید بر اراده جدی مسئولین جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های اقتصادی گفت: ایران و چین می‌توانند با سرمایه‌گذاری و تولید مشترک، به یک نقطه مرکزی برای تامین برخی محصولات مورد نیاز کشورهای منطقه تبدیل شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری ظرفیت‌های گسترده کشورمان نظیر منابع نفت و گاز، وجود معادن بزرگ و موقعیت جغرافیایی استثنایی برای توسعه ترانزیت خاطر نشان کرد: عملیاتی کردن موافقتنامه همکاری‌های 25 ساله ایران و چین می‌تواند زمینه مناسبی را برای تامین منافع دو کشور با بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها فراهم آورد.

مخبر با اشاره به ذخایر نفت و گاز و میعانات قابل استحصال در ایران افزود: مجموع این میزان ذخایر در دنیا اول است که این موضوع ظرفیت و فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و چین به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به نقش و اثرگذاری حزب کمونیست چین در امور این کشور و نیز مسائل بین المللی اظهار امیدواری کرد شاهد پیگیری جدی و اجرای توافقات میان دو کشور باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور به سفر اخیر خود به شانگهای و توافقات خوبی که انجام شد نیز اشاره کرد و افزود: در این سفر توافقات خوبی در بخش‌های مختلف نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی، انتقال تکنولوژی و تولید خودرو حاصل شد که امیدوارم با پیگیری‌های دو طرف شاهد عملیاتی شدن این توافقات باشیم.

مخبر از مواضع دولت چین در قبال حوادث غزه و همچنین پشتیبانی از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و سازمان بریکس قدردانی کرد و گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان و کودکان در حقیقت نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است و متأسفانه مجامع بین‌المللی به وظایف خود در این زمینه عمل نمی‌کنند و عکس العمل موثری انجام نمی‌دهند.

وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز در این دیدار با اشاره به تبادل هیأت‌های دو کشور طی یک سال گذشته خاطرنشان کرد: رفت و آمد و دیدارهای مقامات عالی‌رتبه دو کشور نشانگر اراده دو طرف بر گسترش مناسبات و توسعه همکاری‌های فی‌مابین است.

وی با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا گفت: چین آمادگی دارد با استفاده از تجربیات گذشته، راهکارهای مناسبی را برای ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور پیدا کند.

لیو جیان چائو همچنین از آمادگی وزارت بین الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین برای همراهی و هماهنگی در جهت توسعه مناسبات تهران و پکن خبر داد و افزود: امیدوارم با فراهم شدن بستر مناسب برای فعالیت شرکت‌های چینی در ایران، شاهد توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور در زمینه‌های مختلف باشیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی