تحرکات نظامی ترکیه تشدید شد/ کدام کشور آنکارا را تحریک کرد؟

کدخبر: ۶۲۷۸۸۱
اقتصادنیوز: تشدید اختلاف میان ترکیه و یونان عاملی شده است تا دو کشور به دنبال تقویت قوای نظامی خود باشند. آنکارا پس از تایید دریافت اف-16 از آمریکا، اخیرا چند تانک جدید را هم به نیروی زمینی خود الحاق کرده است.
تحرکات نظامی ترکیه تشدید شد/ کدام کشور آنکارا را تحریک کرد؟

به گزارش اقتصادنیوز، ارتش ترکیه در چند هفته اخیر تحرکات نظامی خود را تشدید کرده است و به دنبال تقویت قوای خود است؛ در تازه ترین مورد هم چند تانک جدید به نیروی زمینی این کشور تحویل شده است. براساس آنچه کانال پارتیزان اعلام کرده است، طی مراسمی  2 دستگاه تانک M60T در چارچوب پروژه " TIYK M60T " به فرماندهی نیروی زمینی ترکیه تحویل داده شد.

آنطور که خبرآنلاین درباره تانک M60T نوشته، از جمله قابلیت های این تانک ها میتوان به سیستم کنترل آتش VOLKAN-M، سیستم مدیریت میدان نبرد یکپارچه ، بسته حفاظتی اضافه شونده، سیستم هشدار دهنده قفل لیزری، سیستم دفاع فعال PULAT، جایگاه سلاح کنترل از راه دور SARP مسلح به مسلسل 12.7م.م ، دید نظارتی مستقل فرمانده سوار بر دکل تلسکوپی اشاره کرد.

خبر مرتبط
تعداد اتباع خارجی در ترکیه کاهشی شد/ جمعیت کشور رو به افزایش

اقتصادنیوز: بر اساس آمارها، جمعیت ترکیه در سال 2023 میلادی به 85 میلیون و 372 هزار و 377 نفر افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، این در حالیست که ارتش ترکیه چندی پیش هم توانسته بود موافقت کنگره آمریکا برای فروش جنگنده های اف-16 را دریافت کنند. طبق آنچه در خبرها آمده است، کنگره ایالات متحده، موافقت خود را با فروش ۴۰ فروند جنگنده پیشرفته اف-۱۶ و نوسازی ۷۹ فروند دیگر از نسل قدیمی‌تر همین جنگنده‌ها به ترکیه اعلام کرد. براساس گزارش ایسنا، به این ترتیب، روند بررسی ۱۵ روزه قانونی مقرر شده بدون هیچ گونه مانعی برای توقف فروش تکمیل شد. اکنون هیچ مانعی برای آغاز فرآیند فروش بین نهادهای مربوطه وجود ندارد.

جفری فلیک، سفیر آمریکا در آنکارا هم درباره موافقت کنگره با فروش اف-۱۶ به ترکیه در شبکه ایکس نوشته بود: «تصمیم کنگره آمریکا برای فروش ۴۰ فروند هواپیمای جدید و ۷۹ فروند هواپیمای مدرنیزه شده اف-۱۶ به ترکیه، گامی مهم برای آینده است.»

به عقیده کارشناسان آنکارا در پی تشدید اختلافات با یونان که چندی پیش رخ داد تصمیم به تقویت قوای نظامی خود گرفته است. اقدامی که از سوی یونان هم بی پاسخ نبوده است، یونان هم چندی پیش موافقت آمریکا برای فروش 40 فروند جنگنده اف-35 را دریافت کرد. اختلاف این در دو کشور در چند هفته گذشته با گشودن آتش توسط گارد ساحلی یونان، به روی یک کشتی تجاری ترکیه در آب‌های بین‌المللی دریای اژه شدت گرفته بود و باید دید در نهایت به کجا ختم خواهد شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید