مصرف همزمان این ویتامین‌ها و مکمل‌ها؛ ممنوع!

کدخبر: ۶۲۹۲۹۱
اقتصادنیوز: برخی از مواقع جفت کردن برخی از ویتامین‌ها با یکدیگر می‌تواند مانع جذب هر دوی آن‌ها یا یکی از آن‌ها یا حتی منجر به اثرات نامطلوب شود.
مصرف همزمان این ویتامین‌ها و مکمل‌ها؛ ممنوع!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، درک اینکه کدام ویتامین‌ها و مکمل‌ها هرگز نباید با هم ترکیب شوند می‌تواند به بهینه سازی اثربخشی آن‌ها و جلوگیری از خطرات بالقوه سلامتی کمک کند. در این مطلب به بایدها و نبایدهایی درباره ترکیب این مواد مغذی ضروری اشاره شده است.

خبر مرتبط
کمبود این ویتامین خطرآفرین است

اقتصادنیوز : ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در غذاها وجود دارد، به غذاها اضافه می‌شود و به عنوان مکمل در دسترس است. ویتامین B۲ (ریبوفلاوین) یک ریزمغذی ضروری است که به رشد و عملکرد خوب سلول‌ها کمک می‌کند.

4977318

ویتامین‌‍‌های محلول در چربی در برابر ویتامین‌های محلول در آب

خبر مرتبط
خواص شفابخش چغندر برای بدن

اقتصادنیوز : میزان قند موجود در چغندر در مقایسه با سایر سبزیجات بالاتر است، اما به دلیل این که اندیس و بار گلیسمی آن بالا نیست، پس از خوردن، قند آن به آرامی وارد جریان خون فرد شده و باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی‌شود؛ البته به شرط آن که هنگام پخت از افزودن شکر به چغندر خودداری شود.

درک تفاوت بین ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب برای دانستن نحوه ترکیب صحیح آن‌ها کلیدی است. ویتامین‌های محلول در چربی، مانند ویتامین D، هنگام مصرف با غذا بهتر جذب می‌شوند، چرا که ویتامین‌های محلول در چربی برای جذب مناسب به چربی نیاز دارند. از سوی دیگر، ویتامین‌های محلول در آب، مانند ویتامین C و B۱۲، در آب حل می‌شوند و معمولا با معده خالی به طور موءثرتری جذب می‌شوند. بنابراین، مخلوط کردن ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب می تواند در فرآیند جذب آن‌ها اختلال ایجاد کند و به طور بالقوه اثربخشی آن‌ها را کاهش دهد.

کلسیم و آهن

کلسیم و آهن دو ماده معدنی ضروری هستند که در حالت ایده آل باید جداگانه مصرف شوند. هنگامی که کلسیم و آهن با هم مصرف شوند، جذب آهن مختل می‌شود و تاثیر آن کاهش می‌یاید. برای به حداکثر رساندن فواید هر دو مکمل، توصیه می‌شود آن‌ها را حداقل با فاصله دو ساعت مصرف کنید. یک راه آسان برای به خاطر سپردن این است که یکی را در صبح و دیگری را در عصر مصرف کنید تا از جذب بهینه آن‌ها توسط بدن اطمینان حاصل کنید.

روی (زینک) و مس

روی (زینک) و مس ریز مغذی‌هایی هستند که برای جذب در بدن با هم رقابت می‌کنند. مصرف آن‌ها با هم می تواند منجر به کاهش اثربخشی هر دو مکمل شود. برای جلوگیری از این امر، به سراغ مکمل‌هایی بروید که نسبت متعادلی از روی به مس را فراهم می‌کنند یا میزان مصرف آن‌ها را در طول روز کاهش دهید و حداقل دو ساعت از هم فاصله دهید. با انجام این کار، می توانید اطمینان حاصل کنید که هرکدام از این ماده‌های مغذی به طور جداگانه جذب شده و به طور موثر توسط بدن استفاده می‌شود.

منیزیم و کلسیم

در حالی که منیزیم و کلسیم هر دو برای سلامت استخوان و عملکرد عضلات ضروری هستند، اما در صورت مصرف همزمان می‌توانند در جذب یکدیگر اختلال ایجاد کنند. برای جلوگیری از این تداخل، مصرف مکمل‌های منیزیم و کلسیم در ساعات مختلف روز توصیه می‌شود. با فاصله انداختن میزان مصرف آن‌ها، می‌توانید جذب آن‌ها را بهینه کنید و از هرگونه فعل و انفعالات احتمالی که ممکن است اثربخشی آن‌ها را به خطر بیندازد، جلوگیری کنید.

ویتامین C و ویتامین B۱۲

اگرچه هم ویتامین C و هم ویتامین B۱۲ برای عملکردهای مختلف بدن حیاتی هستند، اما دوزهای بالای ویتامین C می تواند مانع جذب و متابولیسم (سوخت وساز) ویتامین B۱۲ شود. برای اطمینان از استفاده بهینه از این مواد مغذی، بهتر است آن‌ها را جداگانه مصرف کنید یا حداقل دو ساعت در دریافت آن‌ها فاصله ایجاد کنید. با انجام این کار، می‌توانید از هرگونه تداخل احتمالی جلوگیری کنید و به هر ویتامین اجازه دهید نقش خود را به طور موثر در حمایت از سلامت کلی ایفا کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رسانه‌های جهان کارنامه رئیس جمهوری ایران را بررسی کردند

   اقتصاد نیوز: رسانه‌های جهان در باب بخشی از میراث ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان در عرصه سیاست خارجه تحلیل هایی را…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی