پرده‌برداری کاخ سفید از چالش واقعی پیش روی اوکراین

کدخبر: ۶۳۰۷۸۵
اقتصادنیوز: مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: چالش واقعی که اوکراین با آن روبروست، نبود خلبان‌های کافی است که بتوانند از عهده پرواز با جنگنده‌های اف-۱۶ بربیایند.
پرده‌برداری کاخ سفید از چالش واقعی پیش روی اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین با این روایت نیز مخالفت کرد که کاخ سفید به قدر کافی تجهیزات جنگی و نظامی برای اوکراین به منظور موفقیت در خط مقدم ارسال و تامین نکرده است.

خبر مرتبط
زلنسکی: برنامه‌های ضدحمله ما پیش از شروع، روی میز کرملین بود

اقتصادنیوز: طبق گزارش منابع خبری رئیس‌جمهور اوکراین ادعا کرد اطلاعات مربوط به ضدحمله این کشور در تابستان ۲۰۲۳ پیش از اجرا، به روسیه درز پیدا کرده بود.

به نقل از شبکه خبری راشاتودی، وی در گفت‌وگویی با شبکه خبری ای.بی.سی همچنین در پاسخ به اینکه آیا رویکرد تدریجی واشنگتن در ارسال تسلیحات بیشتر و پیشرفته‌تر به اوکراین عامل فقدان پیشرفت این کشور در صحنه نبرد با روسیه است، گفت: این ایده که ما حجم زیادی از منابع و ظرفیت‌ها را برای تحویل به اوکراینی‌ها بسیج نکرده‌ایم، درست نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر به مجموع چیزهایی که ایالات متحده در این مبارزه به اوکراین ارائه کرده است، نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که مقداری باورنکردنی از تجهیزات و منابع با سرعت و در مقیاسی فراتر از حد انتظار به این کشور تحویل داده شده است.

خبر مرتبط
حمله اوکراین به مواضع روسیه/مناطق مختلف دونتسک بمباران شد

اقتصادنیوز: مقامات محلی جمهوری خلق دونتسک اعلام کردند که نیروهای اوکراینی طی روز گذشته مناطق مختلف این منطقه را بمباران کرده اند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه آمریکا در حال آماده کردن جنگنده‌ها برای تحویل به کی‌یف است، گفت اما چالش واقعی که اوکراین با آن روبروست، نبود خلبان‌های کافی است که بتوانند از عهده پرواز با این جنگنده‌ها بربیایند. وی ادامه داد: قابلیت‌های دیگری نیز وجود دارد که اوکراینی‌ها به دنبال آن بوده‌اند که جنگنده‌های اف- ۱۶ یکی از آنهاست.

کی‌یف بارها از غرب خواسته تا جنگنده‌های اف-۱۶ را ارسال کند و می‌گوید این جنگنده‌ها برای مبارزه با روسیه و مقابله با حملات هوایی این کشور ضرورت دارند.

در ماه اوت، ایالات متحده به دانمارک و هلند اجازه داد تا این جنگنده‌ها را به اوکراین اهدا کنند که نخستین تحویل آن در ۲۰۲۴ است. کشورهای عضو ناتو همچنین با تشکیل ائتلافی برای کمک به آموزش اوکراینی‌ها برای پرواز با این جنگنده‌های ساخت غرب موافقت کردند.

مسکو هشدار داده است که این اقدام به تشدید خطرناک اوضاع در جنگ می‌انجامد، با توجه به اینکه برخی از نمونه‌های این جنگنده‌ها می‌توانند بمب‌های هسته‌ای را حمل کنند و مسکو همچنین متعهد شده که در صورت رسیدن این جنگنده‌ها به اوکراین، آنها را نابود خواهد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید