رابطه جالب تغذیه سالم با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل

کدخبر: ۶۳۵۲۵۸
اقتصادنیوز: دانشمندان دریافته اند افرادی که غذای سالم می‌خورند، با افزایش سن، مغز سالم‌تری دارند واحتمال ابتلا به زوال عقل در آنها کاهش می یابد.
رابطه جالب تغذیه سالم با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،  اکنون، محققان معتقدند که دلیل آن را می‌دانند: به نظر می‌رسد رژیم‌هایی مانند رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای یا DASH که برای قلب سالم هستند، روند پیری بیولوژیکی را کُند کرده و به محافظت از مغز کمک می‌کنند.

«آلین توماس»، نویسنده اول این مطالعه از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که سرعت پایین‌تر پیری بخشی از رابطه رژیم غذایی سالم با کاهش خطر زوال عقل را نشان می‌دهد.»

در این مطالعه، توماس و همکارانش دهه‌ها داده‌های مطالعه قلب فرامینگهام را که از سال ۱۹۷۱ آغاز شد، بررسی کردند.

محققان در نسل دوم مطالعه بیش از ۱۶۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند که افراد هر ۴ تا ۷ سال یک بار با داده‌های مربوط به رژیم غذایی و نتایج تست‌های عصبی-شناختی تحت بررسی قرار می‌گرفتند.

در مجموع ۱۶۰ نفر از شرکت کنندگان به زوال عقل مبتلا شدند.

خبر مرتبط
کینوا؛ دریچه‌ای نو به سمت تغذیه سالم

از گذشته تا کنون، تغذیه از مهم‌ترین بخش‌های زندگی آدمی بوده و هر روزه با بروز مشکلات و بیماری‌های جدید، تحقیقات به سمت و سوی تغذیه سالم و اصولی بر پایه مواد ارگانیک خواهد رفت.

توماس در ادامه توضیح داد: «ما این فرضیه را آزمایش کردیم که رژیم غذایی سالم با کاهش سرعت کلی پیری بیولوژیکی بدن در برابر زوال عقل محافظت می‌کند.»

محققان با استفاده از یک «ساعت اپی ژنتیکی» به نام DunedinPACE توانستند پیری سلولی شرکت کنندگان را ردیابی کنند.

خبر مرتبط
تقویت حافظه و تمرکز با تغذیه سالم مغز

اقتصادنیوز: اسیدهای چرب امگا3 موجود در گردو همانند سوخت برای مغز عمل می کنند. مصرف منظم گردو می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و از بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل پیشگیری کند.

به گفته توماس، DunedinPACE «مانند یک سرعت‌سنج برای فرآیندهای بیولوژیکی پیری است و آنها را در طول زمان بر روی بدن ردیابی می‌کند.»

این مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از همه به رژیم غذاییMIND پایبند بودند، پیری کُندتری داشتند، و احتمال ابتلاء به زوال عقل و مرگ زودرس در آنها کمتر بود.

به طور کلی، آنها محاسبه کردند که حدود ۲۷ درصد از ارتباط بین یک رژیم غذایی سالم و کاهش خطر زوال عقل احتمالاً به دلیل کاهش سرعت پیری است.

رژیم غذایی MIND ترکیبی از عناصر رژیم مدیترانه ای و DASH است که مدت‌ها توسط متخصصان تغذیه و سایر متخصصان سلامت توصیه شده است. این رژیم به مقدار زیادی بر مصرف غلات کامل، سبزیجات، آجیل، لوبیا، سبزیجات برگدار، ماهی و گوشت بدون چربی متکی است. از گوشت قرمز، غذاهای شیرین و غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده و ترانس پرهیز می‌کند.

توماس گفت: «بخشی از ارتباط رژیم غذایی و زوال عقل ناشناخته باقی مانده است، بنابراین ما معتقدیم که بررسی مداوم مکانیسم‌های خاص مغز در مطالعات به خوبی طراحی شده دیگر ضروری است.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید