نقشه ترامپ فاش شد

کدخبر: ۶۴۷۳۰۸
اقتصادنیوز: منابع آگاه مدعی شده اند اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، تمرکز اصلی آژانس بین‌المللی انرژی را به امنیت انرژی و تامین سوخت فسیلی برخواهد گرداند.
نقشه ترامپ فاش شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی که در پاریس مستقر است، برای تضمین امنیت تامین انرژی اقتصادهای توسعه یافته پس از تحریم نفتی اعراب در دهه ۱۹۷۰، شکل گرفت. با این حال، این آژانس در سال‌های اخیر، از این هدف، به حمایت از هدف کربن صفر تا سال ۲۰۵۰، تغییر تمرکز داده است و از تغییر اساسی در سیستم انرژی جهانی حمایت می‌کند که شامل وسایل نقلیه برقی، تامین برق تجدیدپذیر، هیدروژن و تمام منابع انرژی کم کربن دیگر است.

آژانس بین‌المللی انرژی حتی به شکل بدنامی اعلام کرده است اگر جهان تا سال ۲۰۵۰ شانسی برای رسیدن به کربن صفر داشته باشد، نیازی به توسعه منابع جدید نفت و گاز نخواهد بود.

اما به گفته مقامات سابق دولت ترامپ و افراد آشنا به افکار ترامپ درخصوص انرژی، اگر ترامپ در انتخابات نوامبر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود، احتمالا آژانس بین‌المللی انرژی را تحت فشار قرار خواهد داد تا به حداکثر رساندن عرضه سوخت فسیلی متمرکز شود.

ترامپ هیچ دیدگاهی در مورد آژانس بین‌المللی انرژی در انظار عمومی ابراز نکرده و ستاد انتخاباتی او هم از اظهارنظر درباره این گزارش به رویترز خودداری کرده است.

به گفته منابع آگاه، ترامپ به دنبال برکناری فاتح بیرول، مدیر اجرایی فعلی آژانس بین‌المللی انرژی است.

آژانس بین‌المللی انرژی در حال حاضر، بر پیشبرد برنامه گذار به انرژی پاک و کربن صفر متمرکز است. این آژانس همچنین در پیش‌بینی‌ها از رشد تقاضا برای نفت، اختلاف قابل‌توجهی با اوپک پیدا کرده است.

هفته جاری، آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴ را ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به ارزیابی ماه گذشته کاهش داد و اکنون رشد تقاضای جهانی برای نفت را ۱.۱ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با تجدیدنظر نزولی اخیر در رشد تقاضا برای نفت، پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی، شکاف بیشتری با پیش‌بینی‌های اوپک پیدا کرده است. در مقایسه با دیدگاه خوش بینانه اوپک از رشد ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری، این آژانس نصف رشد مذکور یعنی ۱.۱ میلیون بشکه در روز را پیش‌بینی کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی