آقای بایدن به تیم خود یادآوری کن که این کوچه بن‌بست است

کدخبر: 389944
اقتصاد نیوز : همه یاران بایدن در نخستین روزهای کاری خود با توپ پُر وارد شدند، گویی اصلا تجربه ترامپ و تیم جنگ سالار و افراطی او و نتیجه اقدام‌های آنان را نمی بینند، یا اصل مساله را فراموش کرده‌اند و دنبال پاک کردن صورت مساله هستند و در عین حال معلوم نیست دنبال برجام هستند یا در پی نابودی آن!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اعضای تیم بایدن که پیشتر گفته می شد از حامیان برجام و از افراد موثر در تحقق این توافق بین المللی در ۲۰۱۵ میلادی بوده اند، حالا به نظر می رسد، چشمهایشان را بسته اند و قبل از ورود به گود، پنبه در گوشهایشان کرده اند، شاید هم قصد دارند راه رفته ترامپ را تجربه کنند؛ از شخص بلینکن تا سولیوان و...، اما هرچه هست، عمدا یا ناخواسته کوچه را بن بست می کنند.

در اینجا باید ۱۰ نکته را به تیم بایدن یادآوری کرد:

۱. اگر«برجام» هنوز باقی مانده است به خاطر تعهد جمهوری اسلامی ایران بوده است نه آمریکا.

۲. آمریکا برجام را ترک کرده است و اگر قرار بر راستی آزمایی باشد باید واکنش آمریکایی ها در دوره جدید راستی آزمایی شود.

۳. همه دشمنان منطقه ای برجام از بدنام ترین دولت های جهان هستند و در طول چهار سال گذشته برای نابودی آن هر چه در توان داشتند انجام دادند و اکنون نیز درحال کارشکنی  هستند.

۴- باید به یاد داشته باشید که نمی توانید به متحدان خود در منطقه اعتماد کنید؛ همان ها که ترامپ را وارد بازی های پر هزینه کردند و با لابی های قدرتمند و نیز افراط گرایانی همچون تام کاتز ، کاتن، بولتون و پمپئو او را زمین زدند.

۵- شخص ترامپ تجربه تلخی داشت؛ او سخت تحت تاثیر تندروها و نئو کان هایی بود که اجازه نمی دادند واقعیات را ببیند. به او گفته بودند با فشار حداکثری در همان ماه های نخست موفق خواهد شد، اما نشد!

۶- در جریان خروج امریکا از برجام خسارت زیادی به ایران وارد شد و بازگشت به قبل به جبران این خسارات نیاز دارد.

۷- تجربه خروج از برجام به اعتبار و حیثیت آمریکا ضربه زد و هنر دولت بایدن در این خواهد بود که این اعتبار از دست رفته را با عقلانیت احیا کند.

۸- حرف های آقای بلینکن که گفته ابتدا باید ایران با عمل کامل به تعهداتش اقدام کند و سپس راستی آزمایی آن آغاز شود و پس از آن  آمریکا برای بازگشت آماده خواهد شد، نه پشتوانه منطقی دارد و نه وجاهت و مبنای قانونی، زیرا اولا راستی آزمایی از وظایف آژانس بین المللی انرژی هسته ای است و دوم اینکه تاکنون همه فعالیت های هسته ای ایران را مرجع اصلی یعنی آژانس تایید کرده و حتی خود سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) نیز بر آن مهر تایید زده بود

(دن کوتس رئیس اطلاعات ملی آمریکا و جینا هاسپل رئیس وقت سیا در سال ۲۰۱۹ در گزارشی به کمیته اطلاعاتی سنا رسما تایید کردند که ایران به تعهداتش پایبند بوده است:‌ «ما گمان نمی‌کنیم که ایران فعالیت‌های قابل تأملی داشته باشد که در نظر ما برای تولید سلاح هسته‌ای الزامی است.»)

۹- برای اصلاح سیاست های ترامپ زمان زیادی ندارید؛ شما با یک بسیج عمومی ناشی از وحشتی که ترامپ در جامعه آمریکایی ایجاد کرده بود و همچنین آرای میلیون ها بی تفاوت خاکستری، قدرت را از وی پس گرفتید، اما نباید فراموش کرد که ترامپ ۷۵ میلیون رای آسان داشت و در ۴ سال آینده او یا یک فرد دیگر از اردوگاه این جریان تندرو به راحتی قادر به شکست دمکرات ها خواهد بود.

۱۰- وجهه آمریکا که در طول تاریخ ۴۰۰ ساله اش به کشوری جنگ افروز و ویرانگر تبدیل شده، با تیم کینه ورز و بی رحم ترامپ بیش از پیش به تباهی کشیده شد تا جایی که حنی راه ورود دارو به ایران را بست.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما