باید دید این فایل صوتی با چه هدف و نیتی منتشر شده است

صادق خرازی: ظریف از عاشقان به سردار سلیمانی است /فرصت طلبی نکنیم

کدخبر: 408434
اقتصادنیوز: صادق خرازی درباره جنجال ها بر سر انتشار یک فایل صوتی محرمنه، می گوید: حتما آقای ظریف پس از بازگشت از سفر، توضیحات خوبی خواهند داشت. نباید عجله و پیش داوری کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز، انتشار یک فایل صوتی از گفتگوی سعید لیلاز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در آن اشاراتی به مخالفت های روسیه با برجام، مذاکرات هسته ای، دیدار با جان کری و ...دارد، به شدت فضای سیاسی کشور را تکان داده است.

در این میان برخی اظهارات ظریف درباره سردارحاج قاسم سلیمانی و جایگاه «میدان» و «دیپلماسی» در سیاست خارجی ایران با واکنش هایی روبرو شد. 

صادق خرازی، چهره شاخص اصلاح طلب که سابقه چند دهه رفاقت با سردار سلیمانی و ظریف را دارد در روزی مهمان «اکوایران» بود که فضای سیاسی آکنده از تحلیل ها درباره پشت پرده انتشار یک صوت محرمانه و اظهارات وزیرخارجه شده بود. او در بخشی از این گفتگو ضمن تاکید براینکه باید نظارت جدی بر ساختار و سیستم حفاظتی کشور صورت گیرد، تاکید می کند: قطعا آقای ظریف مرزهای ملی را به خوبی تشخیص می دهند و قطعا هدف ایشان خدای ناکرده تعرض به شخصیت ممتاز و بی‌نظیر شهید ماندگار قاسم سلیمانی نبوده است.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

* آقای خرازی! در یک فضایی در حال گفتگو هستیم که فایلی از آقای ظریف منتشر شد و ایشان روایت متفاوتی را از آنچه که در سیاست خارجی می گذرد؛ داشتند. به ذم بعضی از اصولگرایان با انتشار این فایل حیات سیاسی آقای ظریف به پایان رسیده است. شما با این موضوع موافق هستید؟

انتشار این فایل صوتی از آقای ظریف، کار غیر متعارفی بود. باید در سیستم حفاظت کشور نظارتی به وجود بیاید. من راجع به صغری و کبری مطالب آقای ظریف صحبتی ندارم. ایشان وزیر امور خارجه و برگزیده نظام بوده و خودشان باید پاسخ بدهد و حتما هم پاسخ دارند.

باید دید این فایل صوتی با چه هدف و نیتی منتشر شده است

اما درباره اینکه چطور چنین فایلی پخش شده است؛ باید رسیدگی شود. بسیاری از آقایان هستند که در همین کشور ما مطالبی را برای تاریخ بیان می کنند و تاریخ شفاهی نیز بر همین منظور تنظیم شده و افراد تاریخ را برای آینده بیان می کنند. در دنیا هم این موضوع متعارف است. 

 

نمی دانم این گفتگو و پروژه‌ آقای ظریف در چه بستری انجام شده است و خودشان باید توضیح بدهند. باید دید علت پخش این صحبت‌ها چه بوده است.

ظریف مرزهای ملی را خوب می شناسد

در جلسات صحبت‌های بسیاری می شود. باید دید که این گفتگو با چه هدف و نیتی بوده است. قطعا آقای ظریف مرزهای ملی را به خوبی تشخیص می دهند و قطعا هدف ایشان خدایی ناکرده تعرض به شخصیت ممتاز و بی‌نظیر شهید ماندگار قاسم سلیمانی نبوده است. باید آقای ظریف از سفر بازگردند و منتظر توضیح ایشان بمانیم.

فرصت طلبی نکنیم

طبیعی است که بین وزارت خارجه و نهادهایی که ماموریت برون مرزی دارند؛ اختلافاتی همیشه وجود دارد. این اختلافات هم به گذشته، حال و حتی به آینده ارتباطی ندارد و من فکر می کنم که حتی در آینده اختلافات بیشتر باشد. اینکه ما اختلافات را وارد جدول بندی سیاست داخلی کنیم، فرصت طلبی کرده و تبدیل به انتقام گیری کنیم؛ کار اخلاقی و درستی نیست.

صادق خرازی

ظریف از اارادتمندان به شهید سلیمانی بود

به ضرس قاطع می گویم که آقای ظریف یکی از عاشقان و ارادتمندان شهید سلیمانی بودند. بارها و بارها اگر در یک موضوعی اختلاف دیدگاه وجود داشت، ایشان با همه خضوع و خلوص برای همکاری، تفاهم و گفتگو داوطلب بودند. اصلا شخصیت شهید سلیمانی قابل مناقشه نیست. شهید سلیمانی بر قله‌ای از معرفت و تشخص ایرانی قرار دارد و آقای ظریف بیش از هرکسی بر این موضوع معتقد هستند. 

چگونه اطلاعات محرمانه درز پیدا می کنند یا به سایت نطنز دسترسی پیدا می کنند؟

منتهی در یک موضوع تخصصی، بحثی صورت گرفته است و کشور نیازمند به یک بازنگری اساسی راجع به اینکه چطور اینگونه اطلاعات مهم درز می کند، چگونه اطلاعات هسته ای درز پیدا کرده یا اطلاعات اتمی ایران لینک پیدا می کنند؟ چگونه می توانند به سایت نطنز دسترسی پیدا کنند؟ چگونه می توانند به اطلاعات فوق سری که برای ثبت در تاریخ شفاهی ضبط شده بود، دست پیدا کنند؟

ماجرای جلسه محرمانه درباره شهید بهشتی

در تاریخ سیاسی ایران، خیلی از موضوعات هنوز باز نشده است. موضوعاتی مربوط به اشغال سفارت آمریکا در ایران محرمانه و طبقه بندی است. به خاطر دارم یک موضوعی به شهید بهشتی مرتبط بود و شایعاتی مبنی بر دیدار شهید بهشتی با برخی از مقامات آمریکایی در قبل از انقلاب مطرح شده بود. البته این ملاقات با هماهنگی حضرت امام و شورای انقلاب بوده است.

پس از اشغال سفارت آمریکا اسنادی بدست آمد و بزرگان سیاسی آن زمان که اکثرا از دنیا رفته‌اند؛ جلساتی برگزار کردند و اگر مطالب آن روز را منتشر کنند؛ شاید سبب فرصت‌طلبی و انتقام گیری ناجوانمردانه از شهید بهشتی و دیگران  شود. با تاریخ نگاری و تاریخ شفاهی نمی توان این گونه برخورد کرد.

پیش داوری و عجله نکنیم، منتظر توضیحات ظریف باشیم

حتما آقای ظریف پس از بازگشت از سفر، توضیحات خوبی خواهند داشت. نباید عجله و پیش داوری کنیم؛ کار درستی نیست. همانطور که شخصیتی بی بدیل و بی نظیر مرحوم سپهبد شهید سلیمانی قابل مناقشه و معامله نیست. سردار سلیمانی اسطوره‌ای بر شبستان تاریخ ایران، اسطوره‌ای بر شبستان همه مجاهدهای یک ملت، اسطوره‌ای ماندگار بر شبستان همه معاریف و مشاهیر بزرگ منش که در تاریخ این سرزمین درخشیدند، است. وزیر امور خارجه هم شخصیتی است که نماد حرمت، احترام و فرهنگ کشوراست و باید حرمت داری کرد. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما