روایت یک رسانه روسی از مذاکرات بایدن و پوتین

کدخبر: ۴۶۰۱۳۲
اقتصادنیوز: مذاکرات ویدیویی رئیس‌جمهور روسیه و بایدن آغاز شد. پوتین از اقامتگاه رسمی خود در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه با بایدن گفت‌وگو می‌کند.
روایت یک رسانه روسی از مذاکرات بایدن و پوتین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پوتین از اقامتگاه رسمی خود در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه با بایدن گفت‌وگو می‌کند.

خبرگزاری تاس گزارش داد،  در دستور کار مذاکرات سران روسیه و آمریکا، مساله اوکراین، پیشروی ناتو به شرق، مسائل مروبط به ثبات راهبردی و موضوعات دوجانبه روابط روسیه و آمریکا قرار دارد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه گفت که مذاکرات سران روسیه و آمریکا هر قدر که لازم باشد به طول می‌انجامد.  
در همین حال  منابع غربی با پوشش غیرمستقیم مواضع واشنگتن به نقل از منابع آمریکایی نوشتند که بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به ولادیمیر پوتین همتای روس خود هشدار خواهد داد که در صورت حمله به اوکراین، روسیه با تحریم‌های شدید اقتصادی روبه رو خواهد شد.
مقام‌های آگاه پیشتر به رسانه‌های آمریکایی خبر داده بودند که تحریم شخصیت‌های نزدیک به پوتین، بانک‌ها و شرکت‌های انرژی و قطع دسترسی این کشور به شبکه مالی جهانی سوییفت از جمله تدابیری است که در صورت حمله احتمالی به اوکراین اعمال خواهد شد.
سخنگوی کاخ سفید هم اعلام کرده که بایدن بر حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین نیز تأکید خواهد کرد.
علاوه بر اوکراین که  موضوع  اصلی گفت‌وگوهای امروز پوتین و بایدن خواهد بود، موضوع‌های فراوان دیگری نیز روی میز مجازی مذاکرات قرار دارد که به نوشته منابع غربی، حملات سایبری و حقوق بشر از جمله آنهاست.
پیشرفت در کنترل تسلیحات هسته‌ای، بررسی اوضاع سوریه، افغانستان، کره شمالی، روند صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و موضوع هسته‌ای ایران در میان موضوع‌هایی است که به گفته رسانه‌های غربی به آنها پرداخته خواهد شد. پیگیری موضوع‌هایی که اواخر خرداد در اجلاس سران ژنو بررسی شد نیز در کنار بررسی مسائل جاری قرار دارد.
در پی آزمایش اخیر موشک ضد ماهواره روسیه که به اعتراض آمریکا انجامید، رسانه‌های غربی گمانه‌زنی کرده‌اند که بایدن، ثبات راهبردی در حوزه‌های هسته‌ای و فضایی را از این دریچه به میان خواهد کشید.
آزادی تفنگداران دریایی آمریکایی که واشنگتن اتهام‌های وارد شده به آنها را ناعادلانه خوانده، از دیگر موضوع‌هایی است که در قالب بررسی روابط دوجانبه مسکو و واشنگتن بررسی خواهد شد. کاخ سفید و کرملین پیشتر اعلام آمادگی کرده بودند که این دو در چهارچوب تبادل زندانیان آزاد شوند.
از دیگر مسائلی که بر روابط دو کشور سایه انداخته، اختلاف‌نظر در مورد فعالیت نمایندگی‌های دیپلماتیک است. گر چه چندین ماه است که گفت‌وگوهایی برای کاهش تنش‌ها در این زمینه برگزار می‌شود، با این وجود در ماه‌های اخیر بار دیگر اختلافات دو طرف درزمینهٔ روادید دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه افزایش یافته است. به گفته مقام‌های آمریکایی امکان دستیابی به توافقی برای کاهش تنش‌ها در گفت‌وگوی امروز وجود دارد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از حال و هوای بازار ارز و سکه تهران،

    اقتصادنیوز: بررسی های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار حکایت به کما رفتن قیمت دلار دارد؛ همزمان با کاهش ارزش اسکناس…

کارگزاری مفید