افزایش تنش در اروپا / احضار سفیر روسیه به وزارت خارجه آلمان

کدخبر: 478204
اقتصادنیوز: در دور جدید تنش‌های دیپلماتیک در اروپا بر سر بحران اوکراین، کاردار کی‌یف از مسکو خارج شد و آلمان نیز سفیر روسیه را به وزارت خارجه این کشور احضار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در تازه ترین فعل و انفعال دیپلماتیک مرتبط با اوکراین، وزارت امور خارجه اوکراین روز سه شنبه کاردار خود در روسیه را به دلیل به رسمیت شناختن استقلال «دونتسک» و «لوهانسک» توسط روسیه خارج کرد و آلمان نیز سفیر روسیه در برلین را به وزارت خارجه فراخواند.

خبرگزاری «اینترفکس» گزارش داد، وزارت خارجه اوکراین اعلام کرده است که با توجه به اتخاذ تصمیمات غیرقانونی توسط رهبری روسیه برای به رسمیت شناختن استقلال تشکل‌های ایجاد شده توسط این کشور، «واسیل پوکوتیلو» کاردار اوکراین در روسیه به کی‌یف فراخوانده شد.

وزارت امور خارجه روسیه  نیز روز سه شنبه اعلام کرد واسیل پوکوتیلو کاردار اوکراین در روسیه برای مشاوره به اوکراین احضار شد.

این در حالی است که آلمان نیز  سفیر روسیه را در پی حوادث اخیر فراخوانده است. وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که به دنبال اقدام روسیه در به رسمیت شناختن لوهانسک  و دونتسک سفیر روسیه را فراخوانده است. روسیه تاکنون واکنشی به این مسئله نشان نداده است.

رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه با به رسمیت شناختن  استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک دستور داد نیروهای روسیه در این مناطق مستقر شوند تا از آنها برابر اقدام نظامی احتمالی نیروهای اوکراینی دفاع کنند.

به رسمیت شناختن  این مناطق  در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین مسکو و ناتو صورت گرفت، ائتلاف نظامی که مسکو آن را به تضعیف امنیت ملی خود از طریق گسترش به سمت شرق در اروپا متهم می‌کند.

ایالات متحده و متحدانش پیشنهاد روسیه برای تعلیق گسترش ناتو و عقب‌نشینی از حضور نظامی خود در این قاره را رد کرده‌اند. در عوض، آنها مسکو را به برنامه ریزی برای جنگ علیه اوکراین متهم کردند.

حامیان خارجی کی‌یف هواپیماهای مملو از تسلیحات پیشرفته را به اوکراین ارسال کرده و مدعی شدند که برای دفاع از کشور برابر روسیه به آنها نیاز است. مسکو، اما اعلام کرده  این محموله‌ها برای تقویت توانایی‌های ارتش اوکراین در آماده‌سازی برای حمله به جدایی طلبان بوده است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی