واکنش جوزپ بورل به توافق صادرات غلات اوکراین

کدخبر: 509926
اقتصادنیوز: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به توافق صادرات غلات اوکراین، گفت: این توافق به جلوگیری غیرقانونی صادرات غلات اوکراین پایان خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جوسپ بورل جمعه شب گفت که توافق صادرات غلات اوکراین که در ترکیه امضا شد راهی برای حل بحران جهانی غذاست.

مسوول سیاست خارجی  اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه الجزیره قطر تصریح کزد: توافق به جلوگیری غیرقانونی صادرات غلات اوکراین پایان خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی هزینه بحران سوختی را می‌پردازند که خود عامل آن نیستند.

وی اضافه کزد: برخی کشورها بر این باور هستند که نیازمند گاز روسیه هستند که البته این تصمیم خود آن‌هاست.

بورل با تکرار سخنان دیگر مقامات اتحادیه اروپا گفت که اروپا تصمیم خود را برای حذف تدریجی گاز روسیه با جدیت دنبال می کند.

توافقنامه صادرات غلات از اوکراین امروز توسط نمایندگان اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد در استانبول امضاء شد. براساس این توافقنامه، کنترل بندرهای «اودسا»، «چرنومورسک» و «یوژنی» که محل صادرات غلات خواهند بود در اختیار طرف اوکراینی است.

علاوه براین، هیچ کشتی دیگری به جز کشتی های حامل محصولات غذایی و کود اجازه حضور در این بنادر را نخواهد داشت.

روسیه و اوکراین تقریباً تأمین یک سوم گندم جهان را در اختیار دارند، درحالی که روسیه صادرکننده اصلی کود شیمیایی و اوکراین صادرکننده بزرگ ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

کشورهای غربی بارها مسکو را برای بستن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراین سرزنش کرده اند. مسکو نیز پاسخ داده است، اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور امن محموله های غلات را تضمین خواهد کرد.

کشورهای غربی قصد داشتند تا با اعزام کشتی‌های نظامی به دریای سیاه، انتقال غلات از اوکراین را ضمانت کنند.

 آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد این توافقنامه را نور امید، آرامش و یک فرصت دانست و گفت که سند یادشده، «به جلوگیری از فاجعه کمبود مواد غذایی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک خواهد کرد.»

تیتر یک
  • آیا ۱۲ ایستگاه متروه تا آخر سال راه اندازی می‌شود؟

    اقتصادنیوز: با وجود تشکیل قرارگاه حمل و نقل و تاکید مدیران شهری به موضوع حمل و نقل عمومی و مترو ، هنوزجلسه ای با حضور…

از دست ندهید
فلای تودی