اهداف پشت پرده ترکیه برای آشتی با سوریه

کدخبر: ۵۲۳۷۹۲
اقتصادنیوز: به نوشته یک رسانه نزدیک به دولت سوریه، مهم‌‌ترین هدفی که دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای تحقق آن از طریق آشتی با سوریه است، رسیدن به منافع اقتصادی با استفاده از عادی سازی تجاری است.
اهداف پشت پرده ترکیه برای آشتی با سوریه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه سوری الوطن در گزارشی به نقل از گروه‌های متحد  ترکیه فعال در خاک سوریه خبر داد، هدف اصلی آنکارا از آشتی با دمشق بیش از هر چیز کسب منافع مادی از طریق عادی سازی اقتصادی و تجاری است.

گفتگوی برجامی امیرعبداللهیان با فیصل مقداد در سازمان ملل

به نوشته این رسانه نزدیک به دولت سوریه، مهم‌‌ترین هدفی که دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای تحقق آن از طریق آشتی با سوریه است، رسیدن به منافع اقتصادی با استفاده از عادی سازی  تجاری است.

این منابع تاکید کردند  منافع عادی سازی اقتصادی و مراودات تجاری با سوریه برای مسئولین ترکیه بسیار وسوسه برانگیز است و تاکید دارند این کار می‌تواند به عنوان پیشرانی برای ورود به دیگر سطوح عادی سازی روابط باشد.

الوطن همچنین در خبر دیگری به واکنش دولت دمشق نسبت به این نوع  تلاش‌های آنکارا پرداخت و به نقل قول از فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نوشت، سوریه دو پیش شرط اصلی برای عادی سازی روابط خود با ترکیه دارد.

به گفته وزیر خارجه سوریه: شروط و خواسته‌های دمشق آن است که ترکیه اقدامات خصمانه و تجاوزکارانه خود را علیه سوریه متوقف کرده و به ویژه به اشغال بخش‌‌هایی از خاک سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی فعال در سوریه پایان دهد، تا بتوان این اقدامات را به عنوان پیش درآمدی طبیعی برای از سرگیری روابط فیما بین تلقی کرد.

به گفته فیصل المقداد، دولت سوریه آمادگی برقراری روابط عادی با ترکیه است اما اینکار نمی‌تواند در سایه اشغال بخشی از خاک کشور و به زمین ریختن خون سوری‌ها و حتی قطع شدن منابع آبی از سوریه انجام شود.

وزیر خارجه سوریه همچنین تاکید کرد: اقداماتی که ترکیه در شمال سوریه انجام می‌دهد، جزو جنایات جنگی دسته بندی می‌شوند، که قوانین بین المللی آن را جرم دانسته و مرتکبین آن را مجازات می‌کنند.

تیتر یک
  • گزارش حسابرسی شهرداری منطقه ۲ روی میز شورای شهر

    اقتصادنیوز: گزارش حسابرسی از منطقه ۲ شهرداری تهران نشان می دهد که ملک متعلق به شرکت بابک زنجانی طی سال‌های ۹۰ و ۹۱…

کارگزاری مفید