معرفی موثرترین سلاح اوکراینی‌ها در برابر هجوم نظامیان روس!

کدخبر: ۵۸۳۷۱۴
اقتصادنیوز:سلاح ضد تانک دوش پرتاب، از موثرترین سلاح‌ها در جنگ روسیه و اوکراین استفاده می‌شود؛ کارآمدترین و بهترین آن سلاح کارل گوستاف ام ۴ است.
معرفی موثرترین سلاح اوکراینی‌ها در برابر هجوم نظامیان روس!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ،کارل گوستاف ام ۴ (Carl Gustaf 8.4 cm recoilless rifle) به طور کلی یک سلاح ضد تانک بدون لگد است، گلوله ضد تانک با قابلیت انفجار قوی (HEAT) استاندارد می تواند در زره ۴۰۰ میلیمتری نفوذ کند. گلوله دارای کلاهک جنگی هیت پشت سر هم می تواند در زره ۵۰۰ میلیمتری نفوذ کند.

به گزازش عصرایران:

کارل گوستاف ام ۴ جدیدترین نسخه از این سلاح است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. با توجه به موفقیت نسخه های پیشین انتظار می رود که تقاضا برای کارل گوستاف ام ۴ نیز بالا باشد. نسخه جدید این سلاح به عنوان گزینه ای بسیار انعطاف پذیر و سازگار در میدان جنگ معرفی شده است. کارل گوستاف ام ۴ به طور کلی یک سلاح ضد تانک است، اما در برابر دیگر اهداف ثابت و متحرک نیز موثر عمل می کند.  جدا از دوربین های اصلی که روی سلاح نصب هستند، کارل گوستاف ام ۴ را می توان به سامانه های دید هوشمند مانند دوربین هایی با بزرگنمایی سه برابر، فاصله یاب لیزری و سامانه تقویت تصویر مجهز کرد. امکان استفاده از این سلاح بدون لگد برای شلیک در شب نیز وجود دارد.

کارل گوستاف ام ۴ می تواند طیف گسترده ای از مهمات ۸۴ میلیمتری را شلیک کند که از آن جمله می توان به گلوله های ضد تانک با قابلیت انفجار قوی، گلوله های ضد سازه، گلوله های چند منظوره، گلوله های ضد نفر با قابلیت انفجار قوی، گلوله های دودزا، و گلوله های منور اشاره کرد. این سلاح امکان شلیک مهمات مدل های ام ۲ و ام ۳ را نیز دارد. این طیف گسترده مهمات موجب می شود تا کارل گوستاف ام ۴ در نقش پشتیبانی موثر عمل کند.

تفاوت های اصلی کارل گوستاف ام ۴ با نسخه های پیشین  به گفته شرکت ساب بوفورس داینامیکس، کارل گوستاف ام ۴ پنج پیشرفت بزرگ نسبت به نسخه های پیشین دارد. این شامل سازگاری با دوربین های هوشمند، تکیه گاه قابل تنظیم شانه برای ارگونومی بهتر، کاهش وزن سلاح، امکان پر کردن سریع‌تر سلاح و شمارشگر یکپارچه شده شلیک برای لجستیک و نگهداری بهتر می شود.  سلاح کارل گوستاف ام ۴ دارای برد موثر تا ۴۰۰ متر در برابر تانک ها است و این فاصله برای ساختمان ها و اهداف ثابت به ۷۰۰ متر می رسد. برخی از انواع مهمات این سلاح دارای بوستر راکت هستند که برد سلاح را تا ۱,۰۰۰ متر افزایش می دهند. گلوله ضد تانک با قابلیت انفجار قوی (HEAT) استاندارد می تواند در زره ۴۰۰ میلیمتری نفوذ کند. گلوله دارای کلاهک جنگی هیت پشت سر هم می تواند در زره ۵۰۰ میلیمتری نفوذ کند. ویژگی های سلاح کارل گوستاف ام ۴  وزن سلاح کارل گوستاف ام ۴ برابر با ۶.۶ کیلوگرم و طول آن ۹۵۰ میلیمتر است. طول این سلاح برای افزایش قابلیت استفاده در محیط های شهری کاهش یافته است. کاهش وزن آن نسبت به نسخه های پیشین نیز به واسطه استفاده از اجزای سبک تر مانند فیبر کربن و پوشش داخلی تیتانیوم ممکن شده است.

  این سلاح بدون لگد بسیار قابل اعتماد است و طول عمری برابر با شلیک ۱,۰۰۰ گلوله دارد. کارل گوستاف ام ۴ به طور معمول توسط خدمه ای دو نفره شامل توپچی و پر کننده سلاح به کار گرفته می شود. نرخ آتش این سلاح حدود ۶ گلوله در دقیقه است. در صورت نیاز، این سلاح توسط یک اپراتور نیز قابل استفاده است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید