اردوغان: درهای تجارت با اسرائیل را بستیم/ نمی‌توانیم تماشاگر باشیم

کدخبر: ۶۴۴۴۲۸
رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به تجارت ۹.۵ میلیارد دلاری میان این کشور و اسرائیل، اعلام کرد: این حجم تجارت را ندیده گرفته و درها را بستیم.
اردوغان: درهای تجارت با اسرائیل را بستیم/ نمی‌توانیم تماشاگر باشیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی با اشاره به تعلیق روابط تجاری بین ترکیه و رژیم صهیونیستی گفت: درباره تحولات بین اسرائیل و فلسطین هیچ چیزی قابل قبول نیست. اسرائیل تاکنون 40-45 هزار فلسطینی را با بی رحمی کشته است. به عنوان یک مسلمان نمی توانیم تماشاگر این ماجرا باشیم.

وی با طرح این سوال که چه گامی باید برمی داشتیم، اظهار داشت: نتانیاهو با بی رحمی که کودکان، زنان و سالخوردگان را شامل می شود رفتار کرد. او امکاناتی در اختیار ندارد بلکه همه غرب برای اسرائیل کار می کند. در راس آنها آمریکاست. فلسطینی ها بصورت غریبانه در زیر این بمباران ها به مرگ محکوم شده اند. در مقابل این اقدام ما دیگر نمی توانستیم صبر کنیم. گامهایمان را برداشتیم.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: بین ما 9.5 میلیارد دلار تجارت بود که ما این حجم تجارت را ندیده گرفته و درها را بستیم. 

به گزارش تسنیم رسانه های ترکیه اعلام کردند که این کشور همه روابط تجاری خود با رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق در آورده است.

پس از آنکه وزیر تجارت ترکیه در تاریخ 9 آوریل اعلام کرد، تصمیم بر این شده که روابط تجاری با رژیم اسرائیل کاهش یابد، روز پنجشنبه اعلام شد که کلیه روابط تجاری اعم از صادرات و واردات سرزمین های اشغالی قطع شده است. 

بر اساس بیانیه صادر شده، ترکیه اعلام کرده که تصمیمات جدید را قاطعانه و جدی دنبال خواهد کرد. این روند تا زمان ایجاد آتش بس پایدار، امکان ارسال مواد غذایی و امدادی به شکل مستمر و تشکیل دو دولت در منطقه دنبال خواهد شد.

همچنین برای متاثر نشدن ملت فلسطین از این تصمیم، وزیر تجارت ترکیه با وزیر اقتصاد دولت خودگردان فلسطین در ارتباط و هماهنگی است.

روز گذشته نشریه بلومبرگ از قول دو مقام ترکیه ای اعلام کرده بود که این کشور کلیه روابط تجاری با رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق در آورده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی