بازارهای جهانی در نوامبر چه عملکردی داشتند؟

خوش یمنی برای بورس در ماه نحس طلا

کدخبر: 376417
اقتصاد نیوز:روز گذشته ماه نوامبر به پایان رسید در این ماه بازارهای سهام و ارز رمزها خوش درخشیدند در مقابل طلا نحس‌ترین ماه را در چهار سال گذشته تجربه کرد.

 به گزارش اقتصاد نیوز، رصد بازارهای جهانی نشان می‌دهد که در ماه نوامبر، ارزش سهام نفت ، کالاهای صنعتی و سایر دارایی‌های ریسک‌پذیر افزایش‌یافته‌اند ، درحالی‌که پناهگاه‌های امن مانند دلار و طلا سقوط کرده‌اند. همچنین  بازارهای نوظهور بیشترین سوددهی خود را در حدود دو سال گذشته ثبت کرده‌اند.

ماه نحس بازار طلا

برای طرفداران پرشور بازار طلا تا چند هفته قبل چنین پایانی در ماه دسامبر غیرقابل‌تصور بود زیرا تصور می‌کردند با پیروزی بایدن و تداوم شیوع کرونا طلا برای پرواز به سمت ابر کانال دو هزار دلار آماده می‌شود. اما طلا در پایان ماه نوامبر در سطح 1776 دلار بسته شد که 11 دلار از روز قبل و 119 دلار از ابتدای این ماه کمتر بود.

برخی از تحلیل گران فنی تصور می‌کنند اگر طلا کف حمایتی 1747 دلار را از دست بدهد یک کانال دیگر نیز سقوط خواهد کرد و به‌طور بالقوه احتمال ریزش تا 1680 دلار وجود دارد. خبرهای مربوط به کشف واکسن و وعده وزیر بهداشت آمریکا برای گرفتن عکس یادگاری با آن قبل از جشن کریسمس نیز بسیاری را امیدوار به عادی شدن وضعیت زندگی و بهبود اقتصاد کرده است. این اخبار به نفع دارایی‌های مانند طلا که خاصیت پناهگاهی دارند نیست. زیرا این بازارها وقتی رونق دارند که در جهان نا اطمینانی و رکود حاکم باشد.

البته طرفداران پرشور بازار طلا هنوز از آینده ناامید نیستند و مدعی هستند سیاست تسهیل کمی و تزریق پول برای بهبود اقتصاد، روند افزایش بدهی‌ها پایه‌های محکم برای پرواز طلا هستند و حتی می‌توانند اثر مهار همه‌گیری را خنثی کنند.اما تا این جای کار دیدگاه گروه اول طرفدار بیشتری پیداکرده است شاید به همین دلیل باشد که توصیه های فنی کماکان تاکید بر فروش است. البته رفتارهای بازارهای دیگر نیز نشان می دهد امیدواری به بهبود افزایش یافته است.

gold

ماه سعد بورس

هر چه برای طلا نوامبر ماه نحسی بود برای بازارهای سهام خوش‌یمن بود. اکثر بازارها با بازدهی مثبت به کار خود پایان دادند و برخی از آن‌ها در این ماه رشدهای دورقمی را تجربه کردند. دوا جونز بیشترین سود ماهانه را در قرن معاصر ثبت کرده است. بازار سهام در فرانسه ۲۱ درصد و در ایتالیا تقریباً ۲۶ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر نیکی ژاپن با ۱۵ درصد افزایش، بهترین ماه خود نسبت به سال ۱۹۹۴ را تجربه کرد.

ارزش سهام هر دقیقه 155 میلیون دلار

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از رویترز، روز دوشنبه‌بازارهای جهانی سهام آخرین روز کاری از ماهی را که رکوردشکن بود کاهشی به پایان رساندند.  بااین‌وجود معاملات در نوامبر جهش ۱۳ درصدی داشت که ارزشی معادل ۶.۷ تریلیون دلار می‌شود این میزان رشد به معنای رشد ۱۵۵ میلیون دلاری ارزش سهام جهانی در هر دقیقه بوده است.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، سهام داو جونز علی‌رغم سقوط بیش از ۲۰۰ واحدی تا پایان ماه نوامبر، همچنان بیشترین سود ماهانه از سال ۱۹۸۷ را به خود اختصاص داده است.

میانگین شاخص صنعتی داو جونز  با ریزش ۲۷۱.۷۳ واحدی حدود ۰.۹ درصد افت کرد و روی رقم 29638.۶۴ واحد بسته شد. در اوایل روز ، داو جونز بیش از ۴۰۰ واحد سقوط کرد.

همچنین شاخص S&P ۵۰۰  با افت ۰.۵ درصدی به 3621.۶۳ واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک با افت ۰.۱ درصدی به ۱۲۱۹۸.۷۴ واحد نزول کرد.

این در حالی است که سی‌ان‌بی‌سی گزارش می‌دهد، با انتشار اخبار امیدوارکننده در رابطه با موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونا، بازارهای اروپایی آخرین روز معاملات نوامبر را با روندی صعودی به پایان رساندند.

شاخص استاکس۶۰۰، به‌طور موقت با کاهش ۰.۶ درصد معاملات روز را به پایان رساند ، اما همچنان رشد بیش از ۱۴درصدی را در ماه تجربه کرده، و بهترین ماه خود از زمان آغاز به کار در سال ۱۹۸۶ را پشت سر گذاشته است.

ارزش سهام شرکت‌های هواپیمایی در منطقه در ماه جاری بیش از 45 درصد نسبت به ماه گذشته افزایش داشتند. همچنین به لحاظ تغییر بهای انفرادی سهام، تولید‌کننده آلمانی گروه کیون ۷ درصد جهش داشت.

الوین دو گروت، رئیس استراتژی کلان رابوبانک -یک بانک در هلند- در گفت‌وگو با رویترز گفت: این یک ماهی که گذشت، ماه بسیار قوی برای بازارها بوده است ، به‌ویژه از طرف سهام و همچنین از طریق درآمد ثابت.

Image-2 (1)

 

آینده قیمت نفت

در مقابل ، در صورت احیای دوباره سفر و حمل‌و‌نقل در سال آینده با توجه به کشف واکسن کرونا، پیش‌بینی‌شده که نفت به‌طور تقریبی 30 درصد از تقاضای سابق را دوباره به دست آورد.

فروش برخی سهام در اوایل روز دوشنبه پیش از اجلاس اوپک پلاس برای تصمیم‌گیری در مورد تمدید کاهش تولید توسط گروه تولیدکنندگان انجام شد.

نفت خام آمریکا در کمترین زمان خود با ۱.۶ درصد کاهش به ۴۴ دلار و ۸سنت در هر بشکه رسید و نفت برنت نیز با ثبت قیمت ۴۷ دلار و ۵۳ سنت امروز افت ۱.۳۵ درصدی داشت.

Image-1

نشست اوپک تمدید شد

13 عضو اوپک در ماه نوامبر ۲۵.۳۱ میلیون بشکه در روز تولید کرده‌اند که این میزان ۷۵۰ هزار بشکه بیشتر از تولید اکتبر بوده است. البته ۷۰۰ هزار بشکه آن برای لیبی بوده‌ است.

یکصدوهشتادمین نشست اوپک ۱۰ آذر برگزار و تصمیم‌گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت، به نشست امروز با کشورهای غیر عضو اوپک موکول شد.

در نشست دیروز، امیرحسین زمانی نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک به‌عنوان رئیس هیئت عامل این سازمان در سال ۲۰۲۱ برگزیده شد.

FILE-PHOTO-The-OPEC-logo-pictured-ahead-of-an-informal-meeting-between-members-in-Algiers

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما