کدخبر: ۳۸۰۰۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حباب فلز گران بهای داخلی به زیر ۵ درصد رسید+ جدول

مقاومت شکننده در بازار سکه

اقتصادنیوز : سکه امامی در روزهای اخیر توان افزایشی خاصی را از خود نشان نداده است، ولی هم زمان در برابر نزول شدید قیمت ها، مقاومت شدیدی را بروز داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، چنین اتفاقی موجب شد که دامنه نوسان سکه محدودتر شود و حجم معاملات سفته بازی نیز کاهش پیدا کند. روند کم نوسان اخیر سکه، پیش بینی قیمتی آن در هفته جاری را دشوار می کند. با این حال، دو موضوع مشخص است: اول اینکه، سکه در ابتدای هفته برای حفظ مرز مقاومتی 12 میلیونی دشواری های زیادی خواهد داشت و دوم اینکه، امید سکه بازان افزایش تقاضای فیزیکی در بازار سکه و طلا در آستانه شب یلداست.


بیشتر بخوانید:

>>>عقب‌نشینی قیمت سکه خلاف رشد بهای طلای جهانی


روند قیمت سکه در شب یلدا

با وجود اینکه سکه هفته گذشته افت بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده بود، گروهی از معامله‌گران باور دارند که این فلز گرانبها در ابتدای هفته جاری به کمک اونس طلا  می‌تواند افزایش قیمت را تجربه کند. به گفته برخی تحلیلگران در صورتی که اونس طلا بالای محدوده هزار و ۸۸۰ دلار به کار خود پایان دهد، جسارت سکه‌بازان در ابتدای هفته برای خرید بیشتر خواهد شد و ممکن است حتی فلز گرانبهای داخلی بار دیگر به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی بازگردد.

حباب سکه

در کنار این، عده‌ای از بازیگران سنتی بازار اعتقاد دارند در آستانه شب یلدا، تقاضا برای سکه‌های کوچک‌تر نیز بیشتر خواهد شد و این مساله موجب می‌شود که به احتمال زیاد قیمت ربع سکه و سکه یک گرمی هم بیشتر شود. ربع سکه در هفته گذشته حدود ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد، ولی ممکن است در دو روز ابتدایی هفته جاری روایت متفاوتی را برای خود رقم بزند.البته برخی از معامله‌گران باور دارند خرید ربع سکه نسبت به سایر انواع سکه به قصد سرمایه‌گذاری درازمدت، ریسک بیشتری به‌دنبال خواهد داشت. استدلال آنها این است که ربع سکه نسبت به سایر انواع سکه حباب بیشتری دارد و از ارزش ذاتی خود به شدت فاصله گرفته است، در نتیجه افت قیمت آن را محتمل تر می‌دانند .

حباب سکه

پیش بینی قیمت سکه در روز شنبه

به باور تحلیل گران،  رفتار سکه در 8 روز گذشته تغییر و میزان تقاضا در این بازار به شکل معناداری کاهش پیدا کرده است. بازدهی بالای منفی 4 درصد طی یک هفته و کاهش حباب به زیر 5 درصد در همین بازه زمانی، از جمله نشانه هایی هستند که خبر از کاهش تقاضا در بازار می دهند. در این شرایط، این گروه باور دارند، حفظ مرز 12 میلیونی برای سکه سخت است و رفتار معامله گران پشت خطی که تمایل به فروش این فلز گران بها در محدوده 11میلیون و 800 هزار تومان داشتند، از نگاه آن ها، سیگنال دیگری از تمایل بازار برای افت قیمت هاست. با این حال، برخی از سکه بازان عنوان می کنند تا زمانی که دلار بالای محدوده 25 هزار و 800 تومان است، نباید انتظار شکست مرز 12 میلیونی سکه را داشت. آن ها حتی امیدوارند، با توجه به نزدیک شدن قیمت بازاری سکه به ارزش بازاری آن در آستانه شب یلدا، تقاضا در بازار افزایش پیدا کند. یکی از مهم ترین عواملی که در افت حباب سکه اثر داشت، افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود که فلز گران بهای داخلی در هفته گذشته به آن توجهی نکرد.

 

این مطلب برایم مفید است
58 نفر این پست را پسندیده اند