گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلای تهران؛

تغییر جریان خبری بازار دلار + نمودار

کدخبر: 415725
اقتصادنیوز: در حالی که تا یک ماه قبل، بازار ارز بر روی احیای توافق هسته ای شرط بسته بود، در هفته های اخیر، معامله گران روز به روز از لغو تحریم ها دلسردتر شده اند.

به گزارش اقتصادنیوز در آخرین تحولات، امروز 8 خرداد 1400 حجم خریدها در بازار ارز و سکه به اندازه ای بالا رفت که قیمت این دو دارایی، کانال های جدیدی را تجربه کردند و  به سطوح قیمتی ابتدای اردیبهشت ماه نزدیک شدند.

روز شنبه، اسکناس آمریکایی بیش از 700 تومان رشد قیمت را تجربه کرد و به کانال 24 هزار تومانی وارد شد. در واکنش به افزایش قیمت دلار، سکه امامی نیز توانست تا نزدیکی سطح 10 میلیون و 700 هزار تومانی رشد قیمت را به ثبت برساند. این قیمت فاصله حدودا 400 هزار تومانی با روز آخر هفته گذشته داشت.

نقش یک خبر در صعود دلار

برخی از معامله گران باور داشتند، بازار ارز در روز شنبه به احتمال عزل همتی از ریاست بانک مرکزی واکنش هیجانی نشان داده است. از بعدازظهر روز جمعه، خبرها و شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که همتی و روحانی با یکدیگر دچار اختلاف شده اند. اخبار رسیده به اقتصاد نیوز حکایت از آن دارد که روحانی تصور می کند، حضور همتی در عرصه انتخابات با مسئولیت های حرفه ای او به عنوان رییس کل بانک مرکزی تضاد منافع دارد.

بازار ارز از همان انتهای روز جمعه در معاملات پشت خطی به اخبار مربوط به عزل همتی واکنش نشان داد و برخی از معامله گران احتیاطی در موقعیت خرید قرار گرفتند. نتیجه این اتفاق آن بود که اسکناس آمریکایی در محدوده 23 هزار و 700 تومان معاملات روز شنبه را آغاز کرد.

رشد دلار قبل از احتمال عزل همتی

با این حال، بیشتر فعالان اعتقاد داشتند که بازار تنها به احتمال عزل همتی واکنش نشان نداده است. معامله گران نگران وضعیت توافق هسته ای هستند و هر چقدر احیای برجام طولانی تر شود، خریداران بیشتری می توانند وارد بازار شوند. به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار، افزایش قیمت دلار از ظهر روز جمعه و قبل از انتشار خبر عزل احتمالی همتی منتشر شد. در نتیجه از نگاه این فرد با تجربه افزایش قیمت دلار را تنها نمی توان به یک عامل نسبت داد.

رشد طلا و بورس

برخی از معامله گران نیز باور دارند بازار نااطمینانی های نسبت به نتایج انتخابات دارد و به همین دلیل، برخی از معامله گران خریدهای فیزیکی خود را بیشتر کرده اند. جدا از معامله گران ارزی، در بازار سکه و طلا نیز حجم خریدها در روز شنبه افزایش پیدا کرده بود. روز شنبه سکه و طلای 18 عیار 6/3 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و شاخص کل بورس نیز 2.7 درصد بالا رفت.

 

  • بازدهی بازارها 8 خرداد 1400
  • بازدهی بازارها 8 خرداد 1400
  • بازدهی بازارها 8 خرداد 1400
  • بازدهی بازارها 8 خرداد 1400
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما