کدخبر: ۱۰۲۴۶۵ لینک کوتاه

بلیت قطار گران شد

درحالی که قرار بود افزایش نرخ بلیت قطارهای مسافربری تا پایان تابستان تغییری نکند، اما به نظر می رسد از اول مرداد ماه امسال افزایش ۱۰درصدی قیمت ها اعمال شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز ، افزایش 10درصدی قیمت بلیت قطارها از روز چهارشنبه اول مردادماه اعلام شده و قرار است شرکت راه‌آهن این افزایش قیمت را بابت "خدمات ایستگاهی" از مسافران دریافت و به حساب مستقیم راه‌آهن واریز ‌کند.

در این رابطه شرکت قطارهای بخش خصوصی با انتقاد از شرکت راه‌آهن اعلام کرده‌اند که دریافت این مبلغ و افزودن آن به بهای بلیت مسافری، اقدامی نادرست و مخالف با قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل‌و‌نقل ریلی است.

بر این اساس، انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی نامه‌ای را به محسن پورسیدآقایی، مدیر عامل شرکت راه آهن ارسال کرده‌اند.

در نامه این انجمن آمده است: متاسفانه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اقدامی یکجانبه از اول مردادماه جاری اقدام به افزایش متوسط حدود 10 درصد در بهای بلیت قطار‌های بخش خصوصی تحت عنوان "خدمات ایستگاهی" کرده و از مسافران اخذ و به حساب مستقیم شرکت راه‌آهن برداشت می‌‌کند، این در حالی است که اخذ مبلغ مزبور و افزودن آن به بهای بلیت مسافری بنا به دلایل ذیل نادرست و مخالف با قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل‌ونقل ریلی و «آئین‌نامه» تاسیسی و فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی است و در تضاد آشکار با منافع بخش خصوصی و حقوقی قانونی آنها است.

در این قانون آمده است هرگونه افزایش در قیمت بلیت مسافری منحصرا باید در حساب شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی منظور شود و شرکت راه‌آهن طبق مفاد قراردادهای بهره‌برداری حق دریافت مستقیم هرگونه وجهی از محل فروش بلیت را ندارد.

همچنین به موجب ماده (5)‌قراردادهای بهره‌برداری، شرکت راه‌آهن کلیه خدمات مربوط به ایستگاه‌ها و خطوط ریالی و... را به صورت رایگان فراهم می‌کند. بنابراین حق اخذ وجهی از این بابت از مسافر و شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی را ندارد. هرگونه حق برای راه‌آهن صرفا در قالب درصد تعیین شده درآمدی برای راه‌آهن در قراردادهای بهره‌برداری قابل مطالبه است.

بنابراین اقدام یکجانبه شرکت راه‌آهن در افزایش بهای بلیت مسافری تحت عنوان خدمات ایستگاهی و واریز آن به حساب درآمد راه‌آهن بدون ملاحظه منافع بخش خصوصی و آثار و تبعات روانی ناشی از افزایش غیرقانونی بهای بلیت در تضاد آشکار با ضوابط بهره‌برداری و قراردادهای فی‌مابین بوده و نقض صریح قرارداد تلقی می‌شود که موجب تضییع حقوق شرکت‌های حمل‌ونقل بخش خصوصی است که استدعای رسیدگی و اتخاذ تصمیم مبنی بر توقف اخذ وجوه یاد شده از مسافران را دارد.

این در حالی است که نیمه تیر ماه امسال که موضوع افزایش نرخ بلیت‌ قطار مطرح شد،  محسن پورسیدآقایی، مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی اعلام کرد که هنوز نرخ جدید بلیت قطارها تصویب نشده و با توجه به طولانی بودن پروسه تعیین جزئیات افزایش قیمت، احتمال دارد قیمت‌های جدید مسیرهای ریلی به سفرهای تابستانی نرسد.

به گفته این معاون وزیر راه و شهرسازی درخواست شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری ریلی برای افزایش نرخ بلیت‌ قطارها به شرکت راه‌آهن رسیده و راه آهن نیز وارد مرحله بررسی این درخواست‌ها شده است.

به گفته وی،‌ هنوز شرکت‌ها اطلاعات مورد نیاز راه آهن در این زمینه را ارائه نکرده‌اند و با توجه به زمان‌بر بودن به‌دست آوردن این اطلاعات، شاید قدری این پروسه طولانی شود.

همچنین موسوی‌نژاد، مدیر عامل شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا نیز دراین باره گفته بودکه با توجه به آغاز ماه رمضان و پایین آمدن حجم مسافرت‌های مردم بسیاری از اتحادیه‌های مسافربری هر گونه تغییر در نرخ‌های خود را به پس از این ماه موکول کرده‌اند.