کدخبر: ۱۰۰۰۴۸ لینک کوتاه

در سن ۸۳ سالگی

گری بکر، نوبلیست اقتصاد درگذشت

گری بکر، اقتصاد دادن و جامعه شناس برنده جایزه نوبل در ۸۳ سالگی درگذشت.

 بکر که در دانشگاه شیکاگو کرسی استادی داشت و همقطارانش او را یکی از تاثیرگذارترین اقتصاددانان قرن بیستم می دانستند، در سال 1992 برنده جایزه نوبل اقتصاد شده بود.

به گزارش "اقتصاد روز" به نقل از "شیکاگو تریبیون" همکاران سابق بکر معتقدند او دامنه علم اقتصاد را به گونه ای گسترش داد که توانست مسائل اجتماعی، ارتباطات خانوادگی و مسائل مرتبط با تبعیض های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهد و بدین ترتیب دیگران را برای مطالعه آثار علم اقتصاد بر زندگی روزمره انسان ترغیب کرد.

"استیفن مورفی" از اساتید اقتصاد "مدرسه کسب و کار شیکاگو" درباره گری بکر گفت: "علم اقتصاد برای او دلتنگ خواهد شد. دانشگاه برای او دلتنگ خواهد شد. او به خاطر اثری که بر این علم گذاشت، سالیان سال در یادها می ماند."

سخنگوی دانشگاه شیکاگو درباره دلیل مرگ بکر گفت: آقای بکر اواخر روز شنبه به دلیل عوارض ناشی از جراحی در بیمارستان "نورث وسترن مموریال" در گذشت. به گفته پسرخوانده بکر، او به تازگی از بیماری سرطان پروستات بهبود یافته بود، اما در ماه های اخیر حال چندان مناسبی نداشت؛ آن هم به دلیل بروز زخم معده ای که تنها یک هفته قبل توسط پزشکان تشخیص داده شد.