سهم گشایش‌های هوایی ایران پس از توافق

کدخبر: ۱۲۲۱۳۶
با اعلام نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران، در نهایت هواپیماسازان غربی و شرکت‌های اروپایی به صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران چراغ سبز نشان دادند. 
سهم گشایش‌های هوایی ایران پس از توافق

به گزارش اقتصادنیوز،‌ پس از ماه‌ها مذاکره ، ایران و 1+5 به توافق نهایی رسیده‌اند . یکی از مهمترین مفاد این توافق‌نامه نیز بهبود مراودات بین‌المللی ایران در بخش هوانوردی است. بر اساس اهم موارد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و کشورهای ۱+۵ که در سایت وزارت امور خارجه ایران منتشر شده است، مولفه‌هایی که در پی خواهند آمد خلاصه‌ای از برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و ۱+۵است که در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۵ مورد توافق واقع شد.

دراین میان مشخص شده‌است که در نتیجه توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران و شش کشور بزرگ دنیا، تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه‌های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه، حمل و نقل وضع شده توسط اتحادیه اروپایی و آمریکا که به بهانه برنامه هسته‌ای ایران بود، در ابتدای اجرای توافق به طور یک جا لغو می‌شوند.

بر اساس این توافق، برای اولین بار پس از سه دهه تحریم علیه ایران، ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد شد.

حال قرار است بر اساس یکی از این بندها که مرتبط با صنعت هوانوردی است، تحریم‌ها و تدابیر محدود کننده در خصوص دسترسی به فرودگاه‌های اتحادیه اروپایی برای هواپیماهای باری ایرانی لغو ‌شود.

همچنین درمفاد این توافق نامه آمده است که ایالات متحده، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران دارد و مجوز این داده شده که اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند.

البته مروادات بین‌المللی ایران در بخش هوانوردی فقط یک طرفه به سود ایران خواهد بود، به طوری که خبرگزاری رویترز اخیرا در گزارش خود اعلام کرده است که شرکت‌های هواپیماسازی غربی به دنبال معاملات میلیارد دلاری با ایران در صورت توافق در برنامه هسته‌ای هستند تا یکی از نوید بخش‌ترین بازارهای هواپیمایی دنیا از قرنطینه خارج شود.
  
روند اجرای توافق چگونه خواهدبود؟

بر اساس توافق برنامه جامع اقدام مشترک، بر اساس تفاهم صورت گرفته ابتدا شورای امنیت اقدام به صدور قطعنامه جدید برای تایید برجام و لغو قطعنامه های قبلی می‌کند. سپس اتحادیه اروپایی و آمریکا تصمیمات توافق شده برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته‌ای را اتخاذ می‌کنند.

متعاقبا ایران اقدامات لازم را برای اجرای تعهدات خود وفق برجام آغاز می‌کند. همچنین مقرر شده‌است اتحادیه اروپایی و آمریکا نیز تمهیدات لازم برای اجرایی کردن تعهداتشان و تدوین دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های اجرایی لازم و توجیه مراجع ذیربط دولتی و موسسات و بنگاه‌های اقتصادی اتخاذ خواهند کرد.

این اقدامات متناظر به نحوی انجام خواهد شد که در "روز اجرای توافق" همزمان با تایید اقدامات ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اجرای کلیه تحریم‌های مقرر شده متوقف خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، از یک ماه گذشته که زمزمه‌های توافق هسته‌ای ایران شنیده می‌شد ، خبرهای حول بهبود روابط ایران و سایر کشورها هم بیشتر شد. به گونه‌ای که در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به فرانسه با مدیر عامل یکی از بزگترین شرکت‌های هواپیمایی دیدار شد و همچنین معاون سابق وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشور از اعلام آمادگی برخی شرکت‌های حمل و نقل هوایی اروپایی برای همکاری باایران خبر داد. 

این روزها نیز که خبر توافق هسته‌ای ایران به گوش می‌رسد ، به نظر می‌رسد بازار و صنعت حمل و نقل هواپیمایی رو به رونق است . 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی