کدخبر: ۱۱۲۵۷۵ لینک کوتاه

دلایل توقف نماد «وبانک»

نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی قبل از شروع معاملات امروز بسته شد که ناشی از چند عامل و تعدیل سود معنادار است.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی که با سرمایه اسمی 650 میلیارد تومانی یکی از بازیگران اصلی بازار سهام به شمار می رود و در 12 ماه اخیر دارای بازدهی سهام 11 درصدی شده، قبل از شروع معاملات امروز با توقف نماد روبرو شد.

پیگیری های از مسئولان مرتبط نشان می دهد توقف نماد «وبانک» ناشی از چند عامل است. اولین علت به مجمع دیروز یکی از زیر مجموعه های این شرکت یعنی سرمایه‌گذاری‌ توسعه‌ ملی‌ مربوط است که طی آن به جای تقسیم سود 55 تومانی هر سهم ، 115 تومان تقسیم شد که با توجه به مالکیت اصلی «وبانک» از سرمایه‌گذاری‌ توسعه‌ ملی، روی سود «وبانک» اثر گذار است.

دومین علت هم به اعلام افزایش 20 درصدی تقسیم سود سیمان کرمان در مجمع سال مالی 93 مربوط است که طبق اعلام رسمی این شرکت وابسته به سیدکو، قرار است به جای 329 ریال، 342 ریال سود در مجمع تقسیم شود . این عامل در سودآوری سیدکو ( که «وبانک» مالک اصلی آن بشمار می رود) و در نهایت در سودآوری سرمایه گذاری گروه توسعه ملی اثر گذار است.

سومین عامل هم ناشی از برنامه های این شرکت در واگذاری های برخی زیر مجموعه های مستقیم و غیر مستقیم است.

با این اوصاف مجموع این سه عامل ، موجب شده تا سود هر سهم «وبانک» از امکان تعدیل سود مثبت 20 تا 25 درصدی برخوردار شود.