کدخبر: ۱۵۸۲۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دهن کجی « ارزی » چین به ترامپ

بانک مرکزی چین ارزش پول ملی این کشور را ۰.۸۷ درصد در برابر دلار کاهش داد. این کار در شرایط کنونی به منزله یک دهن کجی از سوی دولت چین در برابر دونالد ترامپ به حساب می آید. دونالد ترامپ از سیاست های ارزی دولت چین یعنی پایین نگه داشتن نرخ برابری یوآن در برابر دلار که به صادرات این کشور کمک می کند انتقاد کرده بود.

ضمن گزارش اقتصادنیوز ، بانک مرکزی چین ارزش یوآن را در برابر دلار 0.87 درصد کاهش داد و به 6.8 یوآن در برابر دلار رساند.

اخیراً اقتصاد چین کاهش روند رشد و رسیدن آن به کمترین میزان طی سال‌های گذشته را تجربه کرده که همین امر نوسانات بازار مالی و همچنین کاهش ارزش یوآن را در برابر دیگر ارزهای بین‌المللی برای چین را در پی داشته است.

در آگوست سال 2015 بانک مرکزی چین ارزش یوآن را به میزان قابل‌توجهی در برابر دلار کاهش داد و ارزش این ارز 3 درصد صعود کرد. این بانک سپس سیاست‌هایی را برای تثبیت نرخ این ارز در بازار جهانی اعمال کرد.در سال 2016 نیز شاهد آن بودیم که ارزش یوآن 3 مرتبه در بازار جهانی روندی کاهشی را تجربه کرد.

در ژانویه 2016 بود که چین اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2015 به کمترین میزان در 20 سال گذشته رسیده است. صادرات چین نیز 2.8 درصد و واردات نیز 14.1 درصد سقوط کرده است. ماه گذشته میلادی بانک چین اعلام کرد سیاست‌های اعتلالگرایی را در سال 2017 برای تثبیت نرخ ارزش یوآن اعمال خواهد کرد.