کدخبر: ۱۸۰۸۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر صنعت: رتبه ایران در فضای کسب‌وکار فاجعه‌آمیز است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میان کشورهای جهان در حوزه کسب‌وکار دارای رتبه ۱۲۰ هستیم که فاجعه‌آمیز است.

محمد شریعتمداری ظهر امروز در نشست گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اظهار کرد: مذاکراتی که بین دولت و بخش خصوصی صورت می‌گیرد در راستای توسعه کشور بسیار مؤثر و کارساز است.

وی در ادامه با تبریک هفته دولت و یاد و نام و خاطره شهدای دولت گفت: هدف من از آمدن به استان تأمین شد و ارتباط مستقیم با بخش غیردولتی بود که نظرات و مشکلات آنها را شنیدیم.

این مسئول اضافه کرد: دولت دوازدهم با یک برنامه از پیش تعیین‌شده کار خود را آغاز کرده که در اختیار عموم قرار گرفته و برای این‌که هم‌جهت حرکت کنیم باید این برنامه را مطالعه کنیم که در قالب یک کتاب آمده و در خصوص همکاری دولت با بخش خصوصی هم در آن اشاره شده است.

وی بیان کرد: در حوزه  سیاست داخلی به منشور حقوق شهروندی اشاره شده تا در سرمایه‌گذاری مشارکت کنند و همچنین تداوم تحقق تلاش برای حفظ حقوق مردم ایجاد اشتیاق در بخش خصوصی می‌کند تا مشارکت فعال داشته باشند همچنین توسعه مشارکت سیاسی به مشارکت در سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهارات خود افزود: در سیاست خارجی اگر تلاش دولت برای جبران مشکلات در دوره تحریم را نداشته باشیم و در موضوع سیاست خارجی و صیانت از برجام برنامه نداشته باشیم و این صیانت وجود نداشته باشد فعالیت‌های اقتصادی باثبات محقق نمی‌شود.

شریعتمداری در بخش دیگری از اظهارات خود به حوزه‌های پیرامونی هم اشاره کرد و گفت: در استان‌هایی که محرومیت و محدودیت تاریخی دارند باید نگاه بهتر و بیشتری به آنها داشته باشیم و اگر می‌خواهیم دولت توانمند باشد باید کار را از این‌جا شروع کنیم و سرمایه‌گذار بتواند بدون دغدغه به این استان‌ها ورود پیدا کند.

وی مطرح کرد: در اقتصاد کاهش نرخ تورم را داشتیم و الآن به‌دنبال صفر کردن تورم نباید باشیم که البته افزایش آن در حوزه اقتصاد هم نگرانی به وجود آورده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه "دولت در زمینه فضای کسب‌وکار اقدامات خوبی انجام داده و اکنون میان کشورهای جهان در رتبه 120 هستیم"، تبیین کرد: نباید دل‌خوش کنیم که از رتبه 152 به رتبه 120 رسیده‌ایم، چراکه این رتبه فاجعه‌آمیز است./ تسنیم