کدخبر: ۲۰۸۱۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس فاش شد

شرکت متخلف فروش نفت در دوره احمدی‌نژاد به صورت صوری متعلق به بنیاد تعاون ناجا بود/ پتروتیما خصوصی است

اقتصادنیوز: در گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره عملکرد اجزا ۱ و ۲ بند ز تبصره ۱ قانون بودجه سال۹۶ کل کشور برخی از نکات مبهم پرونده تخلفات فروش نفت توسط شرکت وابسته به بنیاد تعاون ناجا درباره فروش نفت افشا شد.

در  بخشی ازگزارش این کمیسیون که در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس قرائت شد، به ماجرای فروش نفت توسط ناجا اشاره وتاکید شده است که شرکت عامل زیر نظر بنیاد تعاون نبوده است. به گزارش اقتصادنیوز در بند ج گزارش این کمیسیون به تسویه حساب نکردن فی‌مابین دولت و شرکت ملی نفت ایران طی سنوات 86 تا 88 اشاره و آمده است:در بند د این گزارش تسویه نکردن مبلغ 6 هزار و 336 میلیارد ریال بدهی نیروی انتظامی به شرکت ملی نفت ایران مورد بررسی قرار گرفته است. 

در ادامه گزارش آمده است: بر اساس توافق مذکور در خصوص تضامین مورد نیاز، مقرر شده بود تا میزان 10 میلیون بشکه ماهانه نفت خام و فرآورده‌های نفتی به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار به صورت ماهیانه و با تایید فرماندهی ناجا بدون نیاز به ضمانتنامه بانکی، تحویل و مبالغ آن سه ماه پس از تحویل هر محموله به شکلی که وزارت نفت اعلام می‌کند، پرداخت شود. 

براساس این گزارش با وجود پیگیری‌های مکرر شرکت ملی نفت ایران، وصول وجه ارزش محموله نفتی از شرکت پتروتیما تاکنون به نتیجه نرسیده است، لذا به مبلغ 185 میلیون و 240 هزار و 41 دلار بر اساس محاسبه امور مالی قراردادهای شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال 95 مبلغ 9 میلیون و 582 هزار و 856 دلار بهره تعلق گرفته است. 

در بخش دیگری از این گزارش خاطرنشان شده است: علاوه بر این، محموله دیگری نیز توسط ناجا به مقدار 599 هزار و بشکه نفت خام به ارزش 61 میلیون و 443 هزار و 140 دلار به شرکت پتروتیما تحویل شده است، اما تاکنون این مبلغ با شرکت ملی نفت تسویه نشده است. همچنین تا پایان سال 95 با احتساب نرخ تسعیر ارز، بدهی ناجا به شرکت ملی نفت 6574 میلیارد ریال است. 

در این گزارش در خصوص اقدامات نظارتی و نتیجه رسیدگی این گزارش نیز آمده است: با توجه به عدم ایفای تعهدات شرکت پتروتیما در واریز وجه به حساب شرکت ملی نفت ایران و عدم رعایت قوانین و مقررات، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار دادسرای دیوان محاسبات قرار گرفت.

در این گزارش تاکید شده است: بنیاد تعاون ناجا صراحتاً اعلام کرده است منابع ارزی حاصل از فروش نفت در حال انتقال به داخل است و تاکنون بخشی از آن به داخل کشور منتقل شده است. 

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از این گزارش افزود: از آنجا که انتقال ارز مذکور با مشکلاتی روبرو بوده است، اما با توجه به مشکلات و کمبودهای شدید اعتباری ناجا، بنیاد تعاون آمادگی دارد از منابع مالی در اختیار به حساب خزانه واریز کند. 

این کمیسیون در خصوص نتیجه قضایی بررسی این پرونده نیز یادآور شد: بر اساس اطلاعات دریافتی از معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، به دلیل عدم تسویه‌حساب شرکت پتروتیما و عدم ارائه اطلاعات شفاف از سوی مدیران وقت این شرکت و بنیاد تعاون، موضوع در سازمان قضایی نیروهای مسلح، مطرح و پرونده قضایی علیه مدیران وقت تشکیل شده است و با توجه به پیگیری‌های قاضی‌ پرونده، در حال حاضر مدیران مذکور به همراه تنی چند از افراد مرتبط با موضوع به حکم قاضی مذکور در زندان بوده، تحقیقات همچنان ادامه دارد و رأی قطعی صادر نشده است. 

در این گزارش تصریح شده است: بر اساس آخرین اظهارات مشارالیه که اخیرا اخذ شده است، شرکت پتروتیما هیچ وابستگی به بنیاد تعاون نداشته و یک شرکت کاملاً خصوصی است و ادعای وابستگی شرکت به بنیاد تعاون، صرفاً بر اساس یک برگ توافقی بوده است که بین شرکت مذکور و بنیاد تعاون مبادله شده و بر این اساس مقرر بوده است تا 50 درصد سهام شرکت پتروتیما به بنیاد تعاون واگذار شود و این مهم هرگز عملیاتی نشده و حتی یک سهم از سهام شرکت مذکور به بنیاد تعاون ناجا انتقال رسمی نیافته است.