پرداخت کرایه تاکسی به صورت الکترونیک همچنان در ابهام

کدخبر: 225038
اقتصادنیوز: پرداخت کرایه تاکسی به دلیل مشکل پول خُرد یکی از معضلات مسافران و رانندگان به شمار می‌رود که قرار بود با سیستم پرداخت الکترونیک رفع شود، اما این مشکل هنوز ادامه دارد و صحبت‌های ضد و نقیضی عنوان می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، بر اساس آمار رسمی توسط شرکت تاکسیرانی تهران بالغ بر ۸۰ هزار تاکسی فعال در ناوگان حمل و نقل استان تهران در حال فعالیت هستند و روزانه میلیون‌ها سفر توسط این تاکسی‌ها ثبت می‌شود، اما یکی از مهم ترین مسائل و مشکلات مسافران تاکسی‌ها و البته رانندگان با توجه به مشکل نرخ گذاری توسط شرکت تاکسیرانی به پول خُرد و در نهایت پرداخت کرایه تاکسی مربوط است که قرار بود با نصب دستگاه‌های پرداخت از جمله دستگاه کارتخوان این مشکل حل شود اما با توجه به هزینه سنگین تمام شده، این پروژه عملیاتی نشد و استفاده از سیستم های پرداخت کرایه الکترونیکی توسط استارت آپ‌ها در دستور کار قرار گرفت که با توجه به عدم استقبال گسترده مردم و ایجاد انحصار در این حوزه توسط شرکت فون پی با همکاری تاکسیرانی می‌توان گفت که مشکل پرداخت کرایه تاکسی و پرداخت خُرد در سیستم حمل و نقل کلانشهر تهران همچنان باقی خواهد بود.

در سیستم جدید انحصاری وجود نخواهد داشت/ تعیین و تکلیف پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی تا پایان سال جاری

علیرضا قنادان؛ مدیرعامل شرکت تاکسیرانی تهران به خبرنگار ایبِنا گفت: سازمان تاکسیرانی تهران و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران به صورت جدی به دنبال پیگیری موضوع پرداخت کرایه خُرد تاکسی‌ها است چرا که مشکلات قیمت گذاری و کاهش پول خُرد باعث شده تا مسافران و رانندگان تاکسی هر روزه با مشکل پول خُرد روبرو شوند که باعث شده تا نیاز به سیستم الکترونیکی برای پرداخت و تسویه فوری با رانندگان ضروری باشد؛ مشکل پرداخت کرایه تاکسی وعده داده شده بود از نقل بنده که تا پایان تابستان رفع می‌شود اما با وجود مشکلاتی در زمینه تعامل و قانونگذاری به احتمال زیاد تا پایان سال جاری رفع خواهد شد.

وی تاکید کرد: نگرانی‌ شرکت‌های پرداخت آنلاین توسط سازمان تاکسیرانی قابل درک است و در سیستم جدید فعالیت هیچ شرکتی به صورت انحصاری نخواهد بود و تمامی بازیگران این حوزه برای یک راهکار نهایی در سامانه پرداخت با ایجاد بستری بدون انحصار تعامل خواهند داشت که البته باید ابتدا به تایید شورای شهر و سپس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برسد تا با پیمانکاران مذاکره شود.

احتمال ادامه فعالیت‌ کدهای QR برای پرداخت کرایه تاکسی

محسن پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار ایبِنا گفت: سیستم پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی صرفا در خصوص مسیرهای ثابت با تعرفه مشخص قابل انجام است و سازمان تاکسیرانی تهران با توجه به فعالیت ۸۰ هزار تاکسی در این ناوگان به دنبال یک سیستم تعاملی با تمامی فعالان حوزه پرداخت الکترونیک کرایه با روشی ارزان و سریع است که باعث شده تا به احتمال زیاد روش پرداخت کرایه از طریق کدهای QR ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارها، ۳۰۰ هزار تاکسی تهران به سیستم پرداخت الکترونیک مجهز شده و قرار است تا عملیات تجهیز ناوگان کلانشهر تهران به سیستم پرداخت الکترونیک تا پایان سال عملیاتی شود.

تلاش برای تحقق پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی تا پایان تابستان ۹۷

بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران در کانال اطلاع رسانی خود با اشاره به پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی گفت: در حال حاضر بیش از پنج ماه است که در تعامل با سازمان تاکسیرانی، تحقق پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی را پیگیری می‌کنم. فکر می‌کنم اگر در این پنج ماه، سازمان تاکسیرانی به جای ورود و اعطای انحصاری مجوز اجرای آزمایشی به یکی از نرم‌افزارهای موبایلی و ممانعت از حضور دیگران، این بازار را به حال خود گذاشته بود، تا به امروز خود مسافران و رانندگان با منطق رقابت و کیفیت، به این حوزه سامان داده بودند و دیگر اصلا نیاز به ورود تاکسیرانی و شهرداری به این حوزه نبود.

عضو شورای شهر تهران افزود: متاسفانه مسئله‌ای که تحقق پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی را با وجود عرضه و تقاضای جدی در این حوزه به درازا کشانده، اختلاف‌نظر بر سر میزان و چگونگی ایفای نقش حاکمیتی سازمان تاکسیرانی و شهرداری تهران است. به‌ هر حال هر نوع معماری و چارچوبی که برای فعالیت شرکت‌ها در این حوزه طراحی شود به عنوان نماینده مردم در شورای شهر رعایت سه اصل زیر را پیگیری می‌کنم که عبارتنند از اول اینکه شهرداری تهران نباید متولی کارهایی مانند تسویه وجوه پرداختی و عملیات پرداخت شود که جزء وظایف ذاتی‌اش نیست و لذا تخصص و مهارتی هم در انجام آن ندارد، دومین مسئله واگذاری امور به فعالین تخصصی در هر حوزه باید در شرایط رقابتی صورت گیرد و از هر نوع انحصار در هر یک از مراحل پرداخت اعم از پرداخت سمت مسافر و تسویه وجوه با راننده جلوگیری شود و همچنین اینکه هیچ کس بیشتر و بهتر از راننده و مسافر نمی‌تواند ترجیحات آنها را تشخیص دهد. بهتر است تعامل میان شرکت های پرداخت و راننده و مسافر را به خود آنها واگذار کنیم. سرویس بد می‌میرد و سرویس خوب توسعه پیدا می‌کند.

آروین تاکید کرد: تلاش می‌کنم پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی با رعایت سه اصل پیش‌گفته حداکثر تا پایان تابستان ۹۷ محقق شود.

 

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما