هند خرید نفت از ایران را 12 درصد کاهش داد

کدخبر: 229510
اقتصاد نیوز: پالایشگاه‌ها در هند که بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین است، در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، خرید نفت از ایران را در ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۱۲ درصد کاهش دادند اما میزان واردات آنها حدود ۵۰ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته ماند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ نخستین دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ششم اوت به اجرا گذاشته می‌شود و سایر تحریم‌ها به خصوص تحریم‌ها علیه بخش نفت پس از یک مدت ۱۸۰ روزه که در چهارم نوامبر به پایان می‌رسد، اجرایی خواهد شد.

به گفته دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، پالایشگاه‌های هندی حدود ۶۶۴ هزار بشکه در روز نفت ایران را در ژوئن خریداری کردند.

اگرچه میزان خرید پالایشگاه‌های هند نسبت به ماه مه کاهش داشت اما در مقایسه با ژوئن سال ۲۰۱۷ همچنان بالا بود.

پرادهان در بیانیه ای اعلام کرد پالایشگاه‌های هندی ۱.۹ میلیون تن نفت ایران را در ژوئن سال ۲۰۱۷ وارد کردند و در ژوئن سال ۲۰۱۸ برای خرید ۲.۸۲ میلیون تن نفت ایران سفارش دادند.

پالایشگاه‌های دولتی هند که ۶۰ درصد از ظرفیت ۵ میلیون بشکه در روز این کشور را تشکیل می‌دهند، در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به دلیل اختلال بر سر حق توسعه میدان گازی عظیم فرزاد بی، واردات از ایران را محدود کردند.

با این حال پالایشگاه‌های دولتی پس از اینکه ایران حمل رایگان و گسترش مدت اعتبار به ۶۰ روز را پیشنهاد کرد، وارداتشان را از سال مالی که از آوریل آغاز شد، افزایش دادند.

ایران در فاصله آوریل تا ژوئن دومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق بود.

آمار ارایه شده به پارلمان هند نشان داد دهلی‌نو در فاصله آوریل تا ژوئن سال میلادی جاری حدود ۷۱۵ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که در مقایسه با سه ماهه پیش از آن حدود ۴۵ درصد افزایش داشت.

طبق آمار نفتکش‌ها، واردات ماهانه هند از ایران حدود ۱۶ درصد کاهش داشت.

ایران پس از اینکه برخی از شرکتهای بیمه فراهم کردن خدماتشان را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کردند، اکنون برای محموله‌های نفت به مقصد هند پوشش بیمه فراهم می‌کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما