کدخبر: ۲۳۰۴۸۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

امسال چه تعداد خودروی سواری وارد کشور شدند

اقتصادنیوز: بر اساس آمار گمرک و با وجود تخلف در ثبت سفارش و محدودیت واردات، طی سه ماه نخست سال جاری بیش از ۷هزار دستگاه انواع خودروی سواری وارد کشور شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، طی سه‌ماهه نخست سال 97 تعداد 7 هزار و 43 دستگاه انواع خودروی سواری به‌ارزش 198 میلیون و 950 هزار دلار به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد 67 و 56صدم درصد و از نظر ارزش 66 و 75صدم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

واردات انواع خودروی سواری طی سه‌ماهه نخست سال 96 به‌تعداد 21 هزار و 714 دستگاه به‌ارزش 598 میلیون و 354 هزار دلار بوده است.

براساس ابلاغیه سازمان توسعه تجارت به گمرک، ثبت سفارش و واردات خودرو از دو هفته پیش ممنوع شده است، بنابراین گزارش سال گذشته در مجموع 70 هزار و 75 دستگاه انواع خودرو وارد کشور شد.

گمرک ایران برای انجام تشریفات گمرکی انواع خودرو در دو مرحله تأییدیه مجوزهای ثبت سفارش را از سازمان توسعه تجارت به‌صورت الکترونیکی اخذ می‌کند.

تمامی خودروهای وارداتی در سال 96 و سه‌ماهه سال جاری مجوز ثبت سفارش معتبر دارند که این ثبت سفارش‌ها از سوی سازمان توسعه تجارت به‌صورت الکترونیکی صادر و در سامانه بارگذاری شده و اطلاعات مجوز ثبت سفارش این خودروها در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در دسترس است.

علاوه بر معتبر بودن ثبت سفارش‌های دریافتی از طریق سامانه ثبت سفارش، هنگام خروج نیز گمرکات کشور ضمن ارائه VIN خودروهای وارداتی به سازمان توسعه تجارت نسبت به اخذ تأییدیه مجدد در زمان خروج خودروها از سازمان مزبور به‌طور سیستمی مبادرت می‌کنند.

 تشریفات گمرکی انواع خودرو در سال 96 و در سه‌ماهه سال جاری در چارچوب مقررات و ضوابط واردات خودروی قانونی و به‌طور کامل انجام و پس از اخذ حقوق و عوارض گمرکی، پروانه الکترونیکی برای این خودروها صادر شده است.