کدخبر: ۲۴۱۹۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دولت درباره نرخ جدید خوراک پتروشیمی هنوز تصمیمی نگرفته است

دولت درباره نرخ جدید خوراک پتروشیمی هنوز تصمیمی نگرفته است

اقتصادنیوز: دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تاکید بر استقبال پتروشیمی ها از شفاف سازی اقتصادی، گفت: مصوبه دیروز(یکشنبه) هیات دولت مربوط به افزایش نرخ تسعیر ارز بوده و هنوز دولت درباره نرخ جدید خوراک پتروشیمی تصمیمی نگرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ احمد مهدوی ابهری امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مصوبه دیروز هیات دولت، افزود: این مصوبه، مربوط به نرخ تسعیر ارز بود که درباره آن شفاف سازی شد؛ براساس آن، نرخ تسعیر ارز با نرخ بازار ثانویه نیما انجام می شود.

دبیرکل انجمن کافرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: ما دنبال رانت نیستیم و با تسعیر نرخ خوراک پتروشیمی ها براساس نرخ بازار ثانویه موافقیم.«پتروشیمی ها از این شفاف سازی استقبال می کنند.»

وی با بیان اینکه هنوز درباره نرخ جدید خوراک تصمیمی گرفته نشده است، یادآور شد: نرخ خوراک پتروشیمی ها باید به گونه ای باشد که امکان رقابت مجتمع های ایرانی با سایر تولیدکنندگان جهانی را فراهم کند، ضمن آنکه بتواند برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد.

مهدوی ابهری تصریح کرد: برای تعیین نرخ خوراک در ایران باید وضعیت خوراک در سایر کشورها مورد بررسی قرار گیرد تا براساس واقعیات محاسبه شود و مشکلی رخ ندهد.

وی، به وجود محدودیت های پیش روی صنعت پتروشیمی ایران اشاره کرد و گفت: پتروشیمی های ایران با مشکلاتی مانند تحریم، هزینه بالای تامین مالی و محدودیت در واردات کاتالیست و تجهیزات مواجه هستند که این معضلات قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست.

دبیرکل انجمن کافرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: نرخ خوراک پتروشیمی براساس فرمولی تعیین می شود که عواملی مانند قیمت نفت و ... در آن تاثیرگذارند.

به گزارش ایرنا، با مصوبه دیروز (یکشنبه) هیات دولت، از ابتدای مهر امسال در محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما خواهد بود.