کدخبر: ۲۴۴۷۰۹ لینک کوتاه

جنس اسکناس ۵۰ پوندی انگلیس تغییر می‌کند

اقتصادنیوز: بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد باارزش‌ترین اسکناس این کشور از این پس همانند سایر اسکناس ها از جنس پلیمر خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، تا پیش از این، اسکناس‌های پنج و ۱۰ پوندی کاغذی جای خود را به اسکناس های پلیمری داده بودند و اکنون قرار است اسکناس ۵۰ پوندی که باارزش ترین اسکناس انگلیس است نیز از جنس پلیمر باشد. آخرین بار در سال ۲۰۱۱ بانک مرکزی انگلیس مشخصه‌های امنیتی جدیدی به اسکناس ۵۰ پوندی خود اضافه کرده بود اما پس از سواستفاده از این اسکناس ها در پولشویی و فرار مالیاتی، شک و تردیدهای جدی در خصوص تداوم فعالیت آن‌ها مطرح شد.

وزارت خزانه‌داری انگلیس در همین رابطه اعلام کرد جعل اسکناس های پلیمری جدید بسیار دشوار خواهد بود. هنوز مشخص نیست که تصویر چه کسی بر این اسکناس نقش خواهد بست. در حال حاضر ۳۳۰ میلیون اسکناس ۵۰ پوندی در چرخه است که ارزش آن‌ها ۱۶.۵ میلیارد پوند است.  

رابرت جنریک- خزانه‌دار وزارت خزانه داری گفت: اسکناس‌ها و سکه‌های انگلیسی در سراسر جهان شناخته شده هستند و بخشی از میراث و هویت انگلیس محسوب می شوند. می‌خواهیم مطمئن شویم که وجه نقد در چرخه مبادلات باقی بماند و به همین دلیل پول ما باید امنیت بالایی داشته باشد، این اسکناس جدید به پیشگیری از جرم کمک خواهند کرد.

چاپ اسکناس‌های پلیمری به دلیل استفاده از چربی حیوانات در آن ها با انتقاد فعالان حامی حقوق حیوانات روبرو شده است اما بانک مرکزی انگلیس اعلام کرده است این اسکناس ها انعطاف پذیرتر و پاکیزه تر هستند و ۲.۵ برابر اسکناسهای کاغذی عمر مفید دارند.