کدخبر: ۲۶۲۸۹۸ لینک کوتاه

زمین در قیمت مسکن ۹۰ درصد تاثیر دارد

اقتصادنیوز: نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به لزوم افزایش تسهیلات جهت بالابردن قدرت خرید مسکن گفت: با توجه به اینکه زمین نقش ۹۰ درصدی را در قیمت مسکن دارد باید در ارایه تسهیلات بانکی باز نگری صورت گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار  گروه اقتصاد   خبرگزاری میزان ، با اشاره به کاهش قدرت خرید، خریداران واقعی مسکن بیان کردک با توجه به رکود به وجود آمده در بازار مسکن خریداران واقعی در این بازار قدرت واقعی خود را برای خرید از دست داده اند با این وجود بازر مسکن کشش افزایش قیمت تا پایان سال آینده را نیز ندارد.

وی با بیان اهمیت اجرای لایحه اصلاح سیاست پولی و بانکی برای بازار مسکن، افزود: اجرای لایحه اصلاح سیاست پولی و بانکی جلوی سوداگری‌های اصلی را که ۴۰ درصد آن مربوط به بازار مسکن است، می‌گیرد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه ساخت واحد‌های مسکونی در سال جاری کفاف نیاز جامعه به مسکن را نمی‌دهد، تصریح کرد: با توجه به تاکید وزیر راه برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن جدید و ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر این میزان کفاف نیاز جامع به مسکن را نمی‌دهد، زیرا سالانه حدود یک میلیون نفر ازدواج می‌کنند واین درحالیست که در طی ۵ سال گذشته واحدی ساخته نشده است.

عقبایی تاکید کرد: با توجه به اینکه زمین نقش ۹۰ درصدی را در قیمت مسکن دارد باید در ارایه تسهیلات بانکی باز نگری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قیمت اجاره بها به تبع قیمت مسکن افزایش یافته است، گفت: وقتی قیمت مسکن ۹۲ درصد افزایش می‌یابد به تبع ان نیز موجران قیمت اجاره را افزایش می‌دهند این درحالیست که دستمزد‌ها ۲۰ درصد افزایش یافته به علاوه دولت باید طرح‌هایی را در غالب مسکن استیجاری و طرح ویژه مسکن تا قبل از خرداد ارایه و اجرایی کند تا فشار بر مستاجران وارد نشود.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اهمیت افزایش تسهیلات در بازار مسکن خاطر نشان کرد: در شرایطی که مردم قدرت خرید ندارند حجم نقدینگی در جهت بالابردن قدرت خرید مسکن است و تورم کاذب در این بازار ایجاد نمی‌کند.