کدخبر: ۲۶۷۰۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اولین دستاوردهای اجرای اینستکس برای ایران

اولین دستاوردهای اجرای اینستکس برای ایران

اقتصادنیوز:کارشناس مسائل بانکی می‌گوید: راه‌اندازی اینستکس موجب می‌شود تا دستکم در بخش موادغذایی، بهداشتی و دارویی کالاهای کیفی‌تر و بهتری امکان ورود به کشور را داشته باشند.

به گزارش اقتصادنیوز محسن علی‌حسینی در گفت‌وگو با «ایبنا» افزود:‌ تاکنون به‌دلیل مشکلاتی که در نقل‌و‌انتقال پول به کشور وجود داشت بیشتر کالاهای هندی و چینی با پول حاصل از فروش نفت کشور مبادله می‌شد که در برخی از کالاها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند، اما از این پس می‌توان امیدوار بود داروها و موادغذایی و بهداشتی کیفی‌تری به کشور وارد شود. علی‌حسینی گفت:‌ طبیعی است که بخش زیادی از مشکلاتی که اکنون در تبادلات بانکی کشور وجود دارد با راه‌اندازی اینستکس نیز همچنان پابرجا خواهد بود. البته اینستکس مبادلات ایران با کشور ثالث را نیز تسهیل می‌کند و هدفی را که ایران و اروپا مدنظر دارند تا حدودی محقق می‌کند، اما کالاها محدود هستند و قطعات هواپیما یا فولادی مشمول این توافق نخواهند بود.

این کارشناس مسائل بانکی گفت:‌ هنوز جزییات زیادی از کانال ویژه مالی ایران و اروپا منتشر نشده و به‌نظر نمی‌رسد واردات تکنولوژی یا فناوری‌های به‌روز تولید، صنایع های‌تک و آی‌تی در قالب این طرح عملی باشد. او با بیان اینکه توسعه این توافق نیازمند پیوستن ایران بهFATF است، گفت:‌ تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و زیرساخت ایجاد شفافیت در نظام پولی و مالی است. اکنون ابهام‌هایی وجود دارد و رصد اطلاعات نقل‌و‌انتقال‌های بانکی به درستی قابل‌دسترسی نیست و باید منبع پول و هزینه‌کرد آن در نظام پولی مشخص باشد. علی‌حسینی افزود:‌ هنوز مقاومت‌هایی در مسیر تصویب این طرح وجود دارد و متاسفانه بخشی از تبادلات بانکی به نام افرادی انجام می‌شود که سرمایه و دارایی در اختیار ندارند؛ بنابراین تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی نیز به کشور کمک خواهد کرد.