کدخبر: ۲۶۹۳۴۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
قیمت گوشت کاهش خواهد یافت؟

قیمت گوشت کاهش خواهد یافت؟

اقتصاد نیوز: مسئولان بر این باورند که با افزایش واردات دام زنده و گوشت قرمز، قیمت گوشت داخلی در بازار شب عید با روند کاهشی روبرو خواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها روند افزایش قیمت گوشت قرمز به عنوان یکی از محصولات پروتئینی سبد خانوار، بسیاری از افراد را متعجب کرده است چرا که قیمت گوشت قرمز به سبب قاچاق بی رویه دام نسبت به ماه‌های اخیر ۲ برابر رشد داشته است.

براین اساس مسئولان تنظیم بازار با ارائه راهکار‌های مختلف درصددند که بازار را مجدد به آرامش برسانند تا قشر‌های ضعیف و کم درآمد جامعه در تامین مایحتاج خود با چالشی روبرو نشوند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که علی رغم افزایش ۲.۵ برابری واردات گوشت گوسفندی نسبت به مدت مشابه سال قبل، بازار گوشت در پی نوسان نرخ ارز و قاچاق بی رویه دام همچنان آشفته است از اینرو انتظار می‌رود با توزیع گوشت از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و کوتاه شدت دست دلالان و واسطه ها، قیمت گوشت در بازار کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: واردات ۲ هزار رأس دام زنده به کشور/ قیمت گوشت در بازار کاهش می‌یابد

آخرین بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۸۵ تا ۹۳ هزار، راسته گوسفندی ۱۱۰ هزار و سردست ۱۰۳ تا ۱۰۸ هزار، شقه گوساله ۷۵ تا ۸۵ هزار، راسته گوساله ۱۰۵ هزار و سردست ۹۵ تا ۱۱۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه‌های اخیر رشد چند برابری داشته است.

یکی از فروشندگان محصولات پروتئینی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، قاچاق دام را عامل اصلی گرانی‌های اخیر دانست و افزود: با توجه به آنکه قیمت دام تابع عرضه و تقاضاست، از این رو قیمت گوشت به دنبال کمبود دام زنده با نوساناتی در بازار روبرو شده است.

وی از رکود حاکم بر بازار گوشت خبر داد و گفت: با توجه به افزایش چند برابری قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار گوشت داخل تعریف چندانی ندارد.

این فروشنده محصولات پروتئینی تشدید نظارت بر موضوع قاچاق دام از مرز‌های کشور، افزایش واردات گوشت قرمز و نظارت بر توزیع را دلیل اصلی کنترل بازار شب عید می‌داند.

مشکلی در واردات گوشت وجود ندارد/واردات ۲۰۰ هزار راس دام زنده تا پایان سال

رضا سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه مشکلی در واردات گوشت وجود ندارد، اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون، ۹۴ هزار تن گوشت دام سنگین و ۳۵ هزار تن گوشت دام سبک وارد شده است، ضمن آنکه ۱۶ هزار تن گوشت منجمد در بنادر در حال ترخیص و ۸ هزار تن در مسیر ورود به کشور است.

وی افزود: براساس آمار، ۲.۵ برابر سال گذشته گوشت گوسفندی و برابر مدت مشابه سال قبل گوشت منجمد گوساله وارد شده است که این امر در کنار افزایش ۴ تا ۵ درصدی تولید و کاهش مصرف در شرایط نامساعد بدان معناست که نباید افزایش قیمت در بازار داخل اتفاق بیفتد که متاسفانه نوسان نرخ ارز و افزایش انگیزه قاچاق، عامل اصلی گرانی به شمار می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: هم اکنون هر کیلو دام زنده در کشور‌های عربی با نرخ ۸۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود، درحالیکه در کشور ما نرخ دام زنده نصف این رقم است که در نهایت همین امر انگیزه قاچاقچیان برای قاچاق دام را افزایش داده است.

سالمی با اشاره به اینکه مشکلات نقل و انتقال ارز برای واردات دام زنده تا حدی مرتفع شده است، بیان کرد: تحریم‌های اخیر در مسائل نقل و انتقال ارز تا حدی تاثیر گذار بوده است به طوریکه بخشی از این مشکلات در حال رفع شدن است و مشکلی از این حیث وجود ندارد.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران قیمت ۱۰۰ هزار تومانی شقه گوسفندی در بازار را تکذیب کرد و گفت: براساس آمار سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در سطح بازار ۷۲ تا ۷۳ هزار تومان است که با افزایش واردات دام زنده و گوشت گرم و منجمد پیش بینی می‌شود که قیمت گوشت داخلی با روند نزولی در بازار روبرو شود.

وی ادامه داد: طبق اظهارات وزیر جهاد کشاورزی، نرخ منطقی هر کیلو دام زنده ۲۵ تا ۲۶ هزار و شقه گوسفندی ۶۰ تا ۶۲ هزار تومان است که با افزایش واردات و تشدید قاچاق دام در مرز‌های کشور پیش بینی می‌شود که در ماه‌های آتی به این نرخ برسیم چرا که فروش با نرخ‌های بالاتر ناشی از سودجویی دلالان و عوامل واسطه است.

سالمی از انعقاد قرارداد برای واردات ۴۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی خبر داد و گفت: با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته، پیش بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰۰ هزار راس دام زنده وارد شود.

کاهش قیمت گوشت قرمز منوط به استمرار واردات است/نرخ هر کیلو شقه گوسفندی ۹۰ هزار تومان

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت و گو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی، درباره آخرین تحولات بازار گوشت اظهار کرد: در اسفند طبق روال همه ساله، دام‌های مولد بره‌های شیری تازه متولد شده وارد چرخه بازار می‌شود که در صورت تشدید کنترل و نظارت مبنی بر جلوگیری از خروج غیرقانونی دام از مرز‌های کشور پیش بینی می‌شود که تا حدی قیمت در بازار به تعادل برسد.

وی افزود: خروج غیرقانونی دام از مرز‌های کشور و خالی شدن میادین عرضه موجب شده است تا قیمت گوشت در بازار با نوساناتی روبرو شود.

ملکی قاچاق دام را عامل اصلی گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: بنده به عنوان یکی از مسئولان بازار از یک سال و نیم گذشته با رصد از سطح بازار، موضوع کمبود و قاچاق دام را به مسئولان ذی ربط گزارش داده ام، امسال مسئولان قبول کردند که به سبب تبادلات ارزی، دام زیادی از کشور خارج شد که در نهایت این امر موجب شد تا در تامین پروتئین مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شویم.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: با توجه به بارش‌های مناسب در ماه‌های اخیر و صحرای مناسب، پیش بینی می‌شود که دام‌های تولیدی به وزن مطلوبی برسد که اگر این دام‌های مولد از کشور خارج نشود، بخشی از نیاز کشور از تولید داخل تامین خواهد شد.

به گفته وی، خروج غیرقانونی دام‌های مولد و کشتار بی رویه آن‌ها در چند سال اخیر به تولید ضربه مهلکی وارد کرده است که از سازمان دامپزشکی انتظار می‌رود با ذبح دام‌های مولد، برخورد جدی داشته باشد.

این مقام مسئول نرخ کنونی هر کیلو شقه گوسفندی به مصرف کننده را ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنده بار‌ها تاکید کرده ام که اگر واردات دام زنده استمرار داشته باشد، قیمت شقه گوسفندی در سطح بازار به تعادل می‌رسد.

واردات دام زنده تا رسیدن بازار به تعادل ادامه دارد

محمد جعفری مدیرکل تامین دام و فرآوری محصولات دامی در گفت و گو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه روند واردات دام زنده و گوشت قرمز تا رسیدن بازار به تعادل ادامه دارد، اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به منظور تامین نیاز جامعه، گوشت گوسفندی و گوساله را از طریق زمینی، هوایی و دریایی به صورت زنده، منجمد و گرم با هماهنگی بخش خصوصی وارد و در شبکه تنظیم بازار توزیع خواهد کرد.

به گفته وی، روند واردات و توزیع گوشت در شبکه تنظیم بازار تا رسیدن قیمت به نقطه تعادل از لحاظ عرضه و تقاضا استمرار خواهد داشت.

جعفری ادامه داد: قیمت گوشت‌های تنظیم بازار از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به توزیع کنندگان و مراجع مربوط اعلام می‌شود و تا زمانیکه قیمت گوشت داخلی در بازار به تعادل برسد، در تلاشیم تا واردات و توزیع ادامه یابد.

این مقام مسئول از واردات هفتگی ۵۰ هزار راس دام زنده خبر داد و گفت: واردات دام زنده در کنار برنامه ریزی واردات گوشت منجمد و گرم وارد می‌شود.

مدیرکل تامین دام و فرآوری محصولات دامی در پایان تصریح کرد: براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، واردکنندگان موظف هستند که گوشت‌های وارداتی را در شبکه تنظیم بازار توزیع کنند و در صورت عرضه خارج از شبکه، با واردکنندگان به عنوان قاچاقچی برخورد می‌شود.

نوسان قیمت گوشت در بازار شب عید منتفی است/ توزیع ماهانه ۷۲ هزار تن گوشت داخل از اردیبهشت در بازار

منصور پوریان رئیس شورای تامین دام کشور در گفت وگو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به تاثیر توزیع گوشت‌های وارداتی در تنظیم بازار اظهار کرد: با توجه به واردات روزانه دام زنده و گوشت قرمز پیش بینی می‌شود که در روز‌های آتی کاهش قیمت در بازار اتفاق بیفتد.

وی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام در نظر دارد که لاشه گوسفند‌های وارداتی را پس از رفع نواقص شبکه توزیع به بازار تزریق کند که با این وجود انتظار می‌رود که بازار گوشت داخل با روند کاهشی به ثبات برسد.

پوریان با اشاره به اینکه واردات گوشت با ارز نیمایی مراحل اولیه خود را طی می‌کند، بیان کرد: براساس مصوبه معاون اول رئیس جمهور واردات انواع گوشت قرمز با حقوق ۴ درصد و ارز سامانه نیما مجاز شد که به این ترتیب پیش بینی می‌شود میزان واردات افزایش یابد.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته، تولید دام داخل در پی بارش‌های مناسب اخیر و شرایط مساعد مراتع با روند افزایشی روبرو خواهد شد.

به گفته وی، در اردیبهشت ماه پیش بینی می‌شود که روند تولید دام با افزایش بی سابقه‌ای روبرو شود به طوریکه ماهانه ۷۲ هزارتن گوشت از محل تولید داخل به بازار تزریق می‌شود.

پوریان درباره آخرین تحولات بازار شب عید تصریح کرد: با عرضه بره‌های تولید پاییز در کنار واردات دام زنده و گوشت منجمد و گرم و همچنین تشدید قاچاق و خروج غیر قانونی از مرز‌های کشور، نوسان قیمت گوشت در ایام پایانی سال منتفی است.