کدخبر: ۲۹۰۵۱۵ لینک کوتاه

ساخت ۱۱۰ پروژه جدید از طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهوری آغاز می شود

اقتصادنیوز: وزیرراه و شهرسازی گفت: تاکنون ۱۴۰ هزار واحد از طرح اقدام ملی وارد فاز اجرایی شده است و به تدریج در روزهای آینده تفاهمنامه های بیشتری به امضا خواهد رسید و در یک برنامه سراسری با حضور رئیس جمهوری ۱۱۰ پروژه مسکن ذیل طرح اقدام ملی آغاز می شود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ محمد اسلامی روز یکشنبه بعد از امضای تفاهمنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی با وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران گفت: رونمایی از این تفاهمنامه به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های شتاب بخشیدن به امر تولید مسکن است و بر اساس این تفاهمنامه طی سه سال ساخت خانه برای خانواده بزرگ نیروهای مسلح انجام می‌شود.

وی توضیح داد که ۱۰۰ هزار واحد مسکونی این طرح افزون بر طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ذیل طرح اقدام ملی است و گفت: بر این اساس گام جدیدی برای افزایش ظرفیت عرضه مسکن در کشور برداشته شده است.

اسلامی در خصوص جزئیات تفاهمنامه با وزیر دفاع گفت: در این طرح در ابتدا خانه‌ها در اراضی در اختیار نیروهای مسلح ساخته خواهد شد و اگر اراضی وزارت دفاع برای ساخت این ۱۰۰ هزار واحد کافی نبود مابقی واحدها در اراضی شهرهای جدید احداث خواهند شد.

وی از پشتیبانی وزارت راه از ساخت خانه در اراضی وزارت دفاع در طول این برنامه خبر داد.

اسلامی همچنین در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع در خصوص نحوه تأمین مالی این پروژه گفت: پرداخت تسهیلات ۸۰ درصد به همه بانک‌ها اعلام شده که سود آن ۱۸ درصد خواهد بود. این تسهیلات به سازندگان پرداخت می‌شود و در پایان مراحل ساخت وام به متقاضیان منتقل خواهد شد.

به گفته وی در سال جاری سهم مسکن از سبد تسهیلات به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: سال گذشته ۱۰۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن اختصاص یافت که رقمی بالغ بر ۱۳.۵ درصد از سهم تسهیلات بانک مرکزی بود. در سال ۱۳۹۸ در نظر داریم این رقم را به ۲۰ درصد برسانیم که عدد قابل توجهی خواهد بود.

اسلامی همچنین خبر داد: تعهد تولید مسکن بین وزارت راه و بانک مرکزی تعهدی مشترک است که تلاش می کند سهم مسکن از سبد تسهیلات بانک مرکزی را به رقم ۲۰ درصد برساند.

وی در خصوص اینکه این ۱۰۰ هزار واحد در کجا ساخته خواهد شد گفت: ساخت ۱۰۰ هزار واحد در ۳۵ شهر بزرگ به اجرا می‌رسد، محدودیت‌هایی در شهرها برای ساخت این واحدها وجود دارد اما بر اساس قانون، ۲۵ شهری که مشمول خروج پادگان‌ها از محدوده شهری می‌شوند در اولویت قرار دارند.

وی درباره جزئیات طرح مسکن کارکنان دولت و اولویت‌بندی بین اقشار مختلف برای ساخت مسکن نیز گفت: نکته حائز اهمیت برای دولت از اجرای این طرح‌ها شدت بخشیدن به جریان تولید مسکن است. از همه ظرفیت‌ها برای رونق بازار مسکن استفاده می‌کنیم. در اجرای این برنامه هیچ اولویت‌بندی وجود ندارد به این معنا که کارکنان نیروهای مسلح در اولویت با سایر اقشار قرار دارند. برنامه‌های متعددی برای صاحب خانه کردن مردم در دستور کار قرار دادیم تا به پایداری عرضه مسکن برسیم.

وزیر راه و شهرسازی جامعه هدف را در طرح اقدام ملی، اقشار متوسط رو به پایین جامعه دانست و گفت: تمام هدف ما این است که زمان تحقق آرزوی مسکن دار شدن جوانانی که در سن ازدواج هستند را کوتاه کنیم تا هر چه سریعتر بتوانند مسکن مورد نیاز خود را تهیه کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند