کدخبر: ۲۹۶۶۵۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
۴.۸ درصدی مبادلات تجاری اعضای اتحادیه اوراسیا

۴.۸ درصدی مبادلات تجاری اعضای اتحادیه اوراسیا

اقتصاد نیوز: کاهش صادرات و واردات قزاقستان به همه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (به جز واردات از قرقیزستان)، عامل اصلی کاهش ۴.۸ درصدی مبادلات تجاری اعضای اتحادیه بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ حجم مبادلات تجاری میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بازه ژانویه تا مه سال 2019 حدود 4.8 درصد کاهش یافته و به 23.2 میلیارد دلار رسیده است.

در این راستا، بر اساس گزارش‌های منتشر شده، صادرات قزاقستان به روسیه در این بازه گزارش‌ شده 2.1 میلیارد دلار بوده است که 2.4 درصد کمتر از بازه مشابه در سال 2018 است. صادرات این کشور به قرقیزستان نیز در این ماه‌ها با کاهشی 16.6 درصدی، به 217.5 میلیون دلار رسیده است. در همین راستا، صادرات به بلاروس و ارمنستان نیز به ترتیب با 14.7 و 16.6 درصد کاهش نسبت به بازه مشابه سال قبل، به رقم‌های 39.1 و 2.7 میلیون دلار رسیده است.

در همین زمینه، قرقیزستان تنها کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که صادرات آن به قزاقستان افزایش یافته است. طی 5 ماهه نخست سال 2019، این کشور کالاهایی به ارزش 126.8 میلیون دلار به قزاقستان صادر کرده که 13.5 درصد بیشتر از بازه مشابه در سال 2018 است.

دیگر اعضای این اتحادیه اقتصادی نیز با کاهش در صادرات کالا به قزاقستان مواجه بوده‌اند. روسیه صادرات خود را با 4.6 درصد کاهش به حدود 5 میلیارد دلار رسانده است. در همین حال بلاروس و ارمنستان نیز با کاهش 4.2 و 41 درصدی، حجم صادراتشان به این جمهوری به ترتیب 290.2 و 1.9 میلیون دلار بوده است.

این تغییرات اقتصادی در حالی صورت گرفته است که نورسلطان نظربایف، نخستین رئیس‌جمهور قزاقستان در ماه مارس سال جاری از سمت خود استعفا کرد و طبق قانون، قاسم ژومارت توکایف، رئیس مجلس سنای این کشور به عنوان رئیس‌جمهور موقت انتخاب شد. پس از آن نیز در ماه ژوئن انتخابات پیش از موعد برگزار شده و توکایف به عنوان رئیس‌جمهور رسمی این کشور انتخاب شد.

تحلیل‌گران کاهش مبادلات تجاری قزاقستان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مرتبط با این تغییرات در راس هرم سیاسی این جمهوری می‌دانند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند