کدخبر: ۳۰۰۴۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اولین جلسه دادگاه متهمین اخلال‌گر ارزی آغاز شد

اقتصادنیوز؛ رئیس شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدان اقتصادی روز سه شنبه اولین جلسه از دادگاه رسیدگی به جرائم و اتهامات ۸ اخلال‌گر ارزی را آغاز کرد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به‌نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمد موحدی آزاد رئیس شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی روز سه شنبه در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات هشت متهم اخلال ارزی گفت: این دادگاه برای رسیدگی به اتهامات ایوب استاد کریمی و افراد مرتبط با وی به صورت علنی و با حضور نماینده دادستان، متهمان و وکلای آنها برگزار می شود.
علی باقری اصل نماینده دادستان تهران با قرائت کیفرخواست اظهار داشت: ایوب استاد کریمی به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان متهم است و سایر متهمان یعنی ولی حاجی پور به میزان ۲۸ میلیون یورو، امیر موسایی ۲۵ میلیون یورو، نوروز سکان دستگیر ۲۵ میلیون یورو، وحید فراهانی ۹ میلیون یورو، مهدی اشرفی ۹۵ هزار دلار و داریوش شجاع فر به میزان ۲۱ میلیون یورو متهم هستند که شجاع فر و فراهانی فعلا متواری هستند. 
در این میان راژان حاجی پور با ۱۶ سال سن که تا کلاس هشتم درس خوانده، به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۲۶ میلیون یورو متهم است.
نماینده دادستان به اقدامات مجرمانه متهمان از طریق واتساپ و تلگرام اشاره کرد و گفت: متهمان همگی اهل منطقه ماکوی آذربایجان هستند که اقدام به قاچاق ارز بین ایران و ترکیه می کردند.

برخی متهمان قبلا محکوم شدند
وی افزود: حکم قطعی برای برخی از متهمان اخلال در نظام ارزی و پولی کشور قبلا صادر شده که عبدالرضا کاظمیانی به 20 سال و حسین حاجی‌پور به 5سال حبس محکوم شدند.
باقری اضافه کرد: متهمان این پرونده با حمایت حسین حاجی پور که در خارج از کشور بوده، اقدام به قاچاق عمده ارز بین ترکیه و آذربایجان می‌کردند که در نتیجه ۲۵۰ هزار یورو از مرز ترکیه وارد کشور شده است. البته بعد از شناسایی محل رفت و آمد حسین حاجی پور و کشف پالت‌های خالی از دلار، مشخص شد که مقدار بیشتری دلار وارد کشور شده و در بین متهمان توزیع شده است.
وی افزود: حسین حاجی پور و عوامل او پالت‌های یورو و دلار را از ترکیه تحویل گرفته و وارد کشور می‌کردند و به صرافی‌ها و دلال‌های غیر مجاز می‌دادند و کاظمیانی در مقابل دلارهایی که می‌گرفته، افراد را به ایوب استاد کریمی معرفی کرده و شبکه حسین حاجی‌پور معادل ارز را از استاد کریمی می گرفتند.

نقش راژان در قاچاق ارز
نماینده دادستان با اشاره به متهم راژان حاجی‌پور گفت: وی یکی از عوامل قاچاق ارز است که در دفتر تهران مستقر بوده و اقدام به جا بجایی دلار و یورو می‌کرده و بعد از لو رفتن سایر متهمان متواری می‌شود. البته وی پس از شناسایی شبکه فساد حسین حاجی پور در ماکو، از کشور فرار کرده و چند ماهی را در ترکیه اقامت می کند.
وی افزود: راژان پس از مدتی به صورت غیر قانونی وارد کشور می‌شود و پس از اینکه پرونده حسین حاجی پور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و حکم او صادر می‌شود، متهمان به تصور اینکه پرونده بسته شده، مجددا به محل فعالیت خود مراجعه می ‌کنند که پلیس آگاهی آن‌ها را شناسایی می‌کند.

استاد کریمی از عوامل رضا ضراب بود
نماینده دادستان تهران گفت: ایوب استاد کریمی معروف به آتاکان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر می‌شود و پرونده او در آذربایجان شرقی تشکیل می‌گردد. او یکی از عوامل رضا ضراب بود که از افراد خود در ایران مثل عبدالرضا کاظمیانی استفاده می‌کرد.
وی افزود: این شبکه قاچاق بین المللی از فضای اقتصادی و تحریم‌ها استفاده کرده و منابع ارزی را با تعرفه دولتی در اختیار خود می‌گرفتند و با ایجاد شرکت‌های کاغذی در خارج از کشور به عنوان شرکت‌های وارد کننده کالاهای اساسی به ایران فعالیت می کردند و ضمن ایجاد شرکت ساختگی در ایران اقدام به ثبت سفارش کالاهای اساسی برای واردات به کشور می‌کردند. یعنی یک نفر، هم فروشنده و هم خریدار کالاهای خارجی بود و آن‌ها از منابع ارزی کشور در این راه استفاده می‌کردند.

یک قاچاقچی حرفه ای در میان متهمان
نماینده دادستان تهران گفت: وحید فراهانی از قاچاقچیان حرفه‌ای بازار ارز است و مراودات مالی سنگینی با متهمان از جمله عبدالرضا کاظمیانی داشته و دلارهای مکشوفه ۲۳۰ هزار یورو و ۵۰ هزار دلاری از متهم کاظمیانی متعلق به فراهانی بوده است. 

کوچکترین متهم از خود دفاع می کند
قاضی موحد از راژان حاجی پور به عنوان اولین متهم سوالاتی پرسید و راژان پاسخ داد. 
قاضی: چرا بعد از دستگیری کاظمینی از کشور فرار کردی؟
متهم: فرار نکردم.
قاضی: چه مدتی استانبول بودی؟
متهم: یک ماه.
قاضی: کجا بودی؟
متهم: هتل.
قاضی: سکه هم خرید و فروش می کردی؟
متهم: نه.
قاضی: به چه کسی 15 سکه دادی؟
متهم: من از هیچ چیزی خبر نداشتم.
قاضی: چه کسی به تو سکه داد؟
متهم: کسی به من سکه نداد و من هم به کسی سکه ندادم.
قاضی: شما 15 سکه دادی که دستگیرت نکنند و رشوه دادی. 150 هزار دلار و 100 هزار دلاری که به صرافی کاظمیانی دادی را از چه کسی گرفتی؟
متهم به سوالات قاضی درباره محل سکونت و فعالیت هایش در تهران پاسخ داد و گفت: من اهل شهرستان ماکو هستم و به تهران آمدم تا خواهرم را ببینم.
قاضی موحد به غیبت های مدرسه این متهم اشاره کرد و گفت: چرا در مدرسه زیاد غیبت می کردی؟
متهم: چند روز غایب بودم.
قاضی: چرا مادرت هنگام دستگیری تو، دستگاه کارتخوان را به حیاط همسایه پرت کرد؟
متهم: نمی دانم.
قاضی: اگر از کارتخوان برای جرم استفاده نمی شده، پس چرا آن را پرت کرده است؟
متهم: از هیچ چیزی خبر ندارم.
قاضی به این متهم تذکر داد و گفت: بنا نداری صادقانه صحبت کنی. گفتم بر خلاف حقیقت صحبت نکنی ولی برخلاف حقیقت سخن می گویی.

اتهام معاونت به مشارکت تبدیل شد
رئیس دادگاه خطاب به این متهم گفت: اتهام شما در کیفرخواست معاونت در اخلال در نظام ارزی درنظر گرفته شده ولی به استناد ماده 280 قانون آیین دادرسی کیفری آن را به مشارکت تبدیل می کنم.
بر اساس این ماده عنوان اتهامی که در کیفرخواست ذکر می شود، مانع از تعیین عنوان صحیح قانونی توسط دادگاه نیست. در صورتی که مجموع اعمال ارتکابی متهم در نتیجه تحقیقات دادسرا روشن باشد و دادگاه فقط عنوان اتهام را نادرست تشخیص دهد، مکلف است اتهام جدید را به متهم تفهیم، تا از اتهام انتسابی مطابق مقررات دفاع کند و سپس مبادرت به صدور رای کند.
قاضی از متهم و وکیلش خواست تا با درنظر گرفتن اتهام جدید خود را برای دفاع در جلسه آینده آماده کنند. 
حسن خدادادی وکیل تسخیری این متهم از قاضی خواست تا مطالبی را در دفاع از متهم و در ارتباط موضوع سکه بیان کند که قاضی از او خواست تمام مطالب خود را در جلسه بعدی مطرح کند.

ادامه دارد...

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند