کدخبر: ۳۰۰۶۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آتش‌بس معامله‌گران و اصلاحیه افزایشی بازار

اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران روی مدار صعودی با شیب ملایم افزایش یافتند. پس از ریزش‌های روزهای ابتدایی هفته امروز دامنه نوسان‌ها محدود شد و نهایتاً نرخ‌ها با افزایش اندک نسبت به روز گذشته ثبت شدند. دلار در معاملات عصر وارد کانال ۱۱۲۰۰ تومانی شد و در معاملات پایانی در کف این محدوده قرار گرفت. صرافی ملی هم نرخ رسمی دلار و یورو را ۵۰ تا ۱۵۰ تومان افزایش داد. همچنین سکه طرح جدید به کانال ۴ میلیون تومانی بازگشت و تا عصر اندکی از مرز ۴ میلیون تومانی فاصله گرفت و مثقال طلای آبشده نیز در نیمه بالای کانال ۱.۷ میلیون تومانی ثبت شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ پس از دو روز نسبتا پرهیجان، امروز وقت آرامش در بازار ارز و سکه بود؛ نوسان قیمت‌ها پایین آمده و مالداران و خالی فروشان آتش بسی موقت را پذیرفته بودند. روز چهارشنبه، قیمت دلار تغییرات چندانی نداشت و عمدتا در دامنه 11 هزار و 100 تا 11 هزار و 200 تومان حرکت کرد. ساعت هفت عصر، این ارز توسط معامله گران بیشتر با قیمت 11 هزار و 180 تا 11 هزار و 210 تومان معامله شدکه 30 تا 50 تومان بیشتر از روز سه شنبه بود. نوسانات بازار ارز در شرایطی امروز محدود شده بود که دو روز قبل، این ارز حتی از مرز 11 هزار تومانی پایین رفته بود و با حمایت معامله گران به سطح بالاتر بازگشته شده بود. در آن مقطع زمانی خالی فروشان تلاش می کردند قیمت را به سطوح پایین تر ببرند و مالداران سعی داشتند قیمت را در کانال 11 هزار تومانی نگه دارند.

بیشتر بخوانید: قیمت دلار، طلا و سکه امروز پنجشنبه ۹۸/۰۶/۰۷ | افزایش نرخ‌ها در معاملات اولیه

روز چهارشنبه براساس اظهارات فعالان، این دو دسته عمدتا معامله چندانی نداشتند و ترجیح می دادند یا تماشاچی وقایع بازار باشند یا اینکه با احتیاط موقعیت خرید و فروش بگیرند. البته در این روز برنده بازی بیشتر خریداران بودند؛.در روز کم نوسان بازار ارز، سکه تمام بهار آزادی نیز در یک دامنه محدود زندانی شده بود و نه نمی توانست به بالای سطح 4 میلیون و 50 هزار تومانی برود و نه توان کاهشی ها به اندازه ای بود که یکبار دیگر آن را به زیر مرز 4 میلیونی هدایت کنند. در چنین شرایطی، فلز گران بهای داخلی نیز رشدی توام با احتیاط را در پیش گرفت و با 35 هزار تومان رشد به بهای 4 میلیون و 45 هزار تومان رسید. این رشد در شرایطی به ثبت رسیده بود که سکه روز سه شنبه 33 هزار تومان از ارزش خود را از دست داده بود.

تاکتیک «نوسان گیری از خرید»؛ پیشنهاد تحلیل‌گران فنی به معامله‌گران

بیشتر تحلیل گران فنی به معامله گران پیشنهاد می دادند که تاکتیک «نوسان گیری از خرید» را در پیش بگیرند. در واقع با احتیاط خرید کنند و زمانی که قیمت کمی بالا رفت، آن را به فروش برسانند. در واقع، تلقی محتاطانه این بود که خرید دلار در صورت طمع نکردن و فروش بلافاصله در قیمت های کمی بالاتر برای معامله گران سود محدودی به همراه خواهد داشت؛ در مقابل، دیدگاه دسته دیگری از فعالان قرار داشت که باور داشتند، بزرگترین مشکل دلار برای افزایش بیشتر قیمت این است که تقاضای خاص و قابل توجهی برای آن وجود ندارد؛ در نتیجه ظرفیت خاصی نیز برای افزایش قیمت نخواهد داشت.  این موضوع موجب می شود که حتی با وجود افزایش های مقطعی، ظرفیت افت قیمت دوباره و نزول از سطوح حمایتی برای دلار از نگاه این دسته از معامله گران وجود داشته باشد. با این حال آنچه مسلم است در بازار دیدگاه های دیگری نیز وجود دارد که در تناقض با نظر دسته پیش گفته وجود دارد. به عنوان مثال، گروهی از همین تحلیل گران فنی باور دارند قیمت دلار در ماه های اخیر افت بسیار زیادی را تجربه کرده است و در نتیجه به کف قیمتی خود نزدیک شده است. از نظر آن ها، قیمت حتی اگر در کوتاه مدت افزایش خاصی را تجربه نکند، ظرفیت کاهش های بیشتر را نیز نخواهد داشت. این عده به خصوص حمایت دوباره دلار در مرز 11 هزار تومانی را به عنوان تشکیل یک کف محکم مورد توجه قرار داده اند. قیمت دلار یک بار در تاریخ 26 تیر مورد حمایت معامله گران قرار گرفت و بار دیگر در تاریخ 5 شهریور.

بازارساز ارزی نیز در روزهای اخیر به نظر می رسد بیشتر تمایل دارد اجازه ندهد که قیمت ها از محدوده خاصی بالاتر یا پایین تر بروند و سعی دارد که نوسانات قیمتی را محدود نگه دارد. این تاکتیکی است که در هفته های اخیر توسط بازارساز اجرا شده و موفق هم عمل کرده است. یکی از نشانه هایی که معامله گران به واسطه آن تصور کرده اند که بازارساز چنین هدفی را دنبال می کند، نوع قیمت گذاری صرافی های بانکی است. صرافی های بانکی به طور معمول در هفته های اخیر قیمت خود را حتی گاهی کمی بیشتر از نرخ بازار آزاد تعیین کردند که بتواند ارزهای خانگی را نیز در صورت ورود به بازار جذب خود کند. از این گذشته، این موضوع موجب می شود که تقاضای کاذب نیز وارد بازار نشود و دیگر خبری از صف های قابل توجه در بازار نباشد.

آخرین قیمت دلار و یورو

قیمت آزاد دلار در بازار امروز تهران، با اصلاح افزایشی نسبت به دو روز گذشته مواجه شد. دلار آزاد که دیروز با شکستن چند مرز حمایتی تا نزدیکی مرز 11000 تومان عقب‌نشینی کرده بود، امروز با بالارفتن محسوس قیمت مواجه و در محدوده 11100 تومان بازگشایی شد و پس از ظهر به رقمی در حدود 11200 تومان رسید.  در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 8 شب) دلار آزاد بین 11110 تا 11200 تومان معامله شد.

قیمت خرید دلار آمریکا: 11,100 تومان  (50)  //  قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,200 تومان  (100) 

قیمت خرید یورو: 12,350 تومان  (100)     //      قیمت فروش  یورو: 12,450 تومان  (150)

 

آخرین قیمت طلا و سکه 

عصر امروز قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) به 4 میلیون و 45 هزار تومان رسید و سکه بهار آزادی (طرح قدیم)  4 میلیون و 10 هزار تومانی قیمت خورد.

از سوی دیگر امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 90 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 290 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 880  هزار تومان شد.

از سوی دیگر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران تا عصر به نرخ یک میلیون و 765 هزار تومان رشد کرد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 407 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

11.220

11.130

دلار صرافی ملی

11.200

11.100

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

12.450

12.350

نرخ حواله درهم امارات

3.090

3.080

سکه امامی

(طرح جدید)

4.055.000

3.015.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.010.000

نیم‌سکه

2.090.000

ربع سکه

1.290.000

سکه گرمی

880.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.772.000

1.760.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند