کدخبر: ۳۰۱۲۳۲ لینک کوتاه

بیش از ۱.۲ میلیارد یورو ثبت سفارش برای واردات دارو

نهمین جلسه هیئت اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت، برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، در این جلسه، ابتدا با حضور هیئت اجرایی، گزارش ارزی سازمان غذا و دارو شامل گزارش ارزی اداره کل دارو و مواد تحت کنترل و گزارش ارزی اداره کل تجهیزات پزشکی در ماه‌های ابتدایی سال 98 ارائه شد و جوانب موضوع مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

در ادامه، آسیب شناسی فرآیند تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی، موضوع برقراری پیوند سامانه‌های سازمان غذا و دارو با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک و همچنین، تعریف کدهای استاندارد مشترک بین این سامانه‌ها در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر و کاهش زمینه‌های بروز تخلف مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد، رفع این آسیب با تعامل با دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مربوطه در اولویت قرار گیرد.

در این نشست، همچنین بر همکاری نزدیک با نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور تاکید شد.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده در این نشست، در ماه‌های ابتدایی سال 98 تاکنون بیش از یک میلیارد و 245 میلیون و 307 هزار یورو ثبت سفارش در حوزه دارو و مواد اولیه دارویی صورت گرفته و گزارش ثبت سفارش‌ها بر حسب حوزه فرآورده‌های مختلف دارویی سال 98 حاکی از این است که بیش از 51 درصد ارزش ثبت سفارش‌ها متعلق به مواد اولیه و موثره دارویی و 41 درصد متعلق به زیر فرآورده‌ها یا محصولات نهایی دارویی است، 6 درصد از ثبت سفارش‌ها، ماده اولیه بسته بندی و ملحقات و دو درصد سهم زیر فرآورده‌های ملزومات دارویی گزارش شد.

در ادامه این نشست، بر لزوم استفاده از مشارکت و توان و ظرفیت‌های سندیکایی مختلف و سندیکای تولید کنندگان دارو و مواد اولیه دارویی و سایر سندیکاهای مرتبط با حوزه دارو در جهت نظارت بهتر و نافذتر ، کاهش هرگونه رانت و پرهیز از موازی کاری‌ها، تاکید شد.

در ادامه نشست هیئت اجرایی قرارگاه، بررسی فهرست کمبودهای به روز رسانی شده دارویی انجام شد که در این زمینه برای رفع کمبودها و پیشگیری از کمبودهای احتمالی راهکارهای پیشنهادی اعضا مورد بحث و بررسی قرارگرفته و موارد مصوب جهت اجرا به واحدهای مربوطه ابلاغ شد.

از جمله موضوعات دیگر مورد بحث در این زمینه، پیگیری هزینه‌های تحمیلی جابجایی و نقل و انتقال ارز به خصوص در اروپا و راهکارهای جبران یا حذف هزینه‌های اجتناب ناپذیر ناشی از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که موضوع از سوی بانک مرکزی مورد پیگیری قرار گیرد و همچنین، پیگیری و بررسی مسیرهای موازی و ظرفیت‌های جدید در نقل و انتقالات مالی و بانکی بین المللی از جمله مواردی بود که به تفکیک مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

توجه و همکاری دولت، به ویژه بانک مرکزی در تخصیص ارز و تأمین ارز مورد نیاز دارو و مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی در ماه‌های اخیر مورد تقدیر اعضا قرار گرفت.

همچنین، مقرر شد تا تیم مشترکی از سوی قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی جهت ارزیابی مشکلات تأمین صافی دیالیز تولید داخل و پیشگیری از بروز کمبود در این حوزه در ماه‌های آتی، گزارش خود را ظرف هفته آینده به وزیر بهداشت و قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کنند.

گزارش عملکرد هیئت امنای ارزی پایان بخش این جلسه قرارگاه بود و آنچه در این میان جلب توجه می‌کرد، اقدام هیأت امنا در راستای عملیاتی شدن مصوبه قبلی قرارگاه مبنی بر تأمین ذخیره استراتژیک اقلام موضوع فعالیت هیأت امنا تا پایان بهار سال 99 بود که با توجه به تمهیدات انجام شده، هیأت امنای ارزی عملاً این دپوی استراتژیک تا پایان خرداد 1399 فراهم آمده است.

در گزارش هیئت امنای ارزی در در راستای حمایت از رونق تولید و تولید داخلی ظرف ماه‌های اخیر بیش از 72 درصد خرید از تولیدکنندگان داخلی انجام شده است.

لزوم تشکیل قرارگاه‌های استانی تأمین دارو و تجهیزات پزشکی موضوع دیگری بود که در این جلسه به بحث و بررسی گذاشته شد و از سوی وزیر بهداشت به کلیه دانشگاه‌هایی که تاکنون قرارگاه‌های استانی آنها تشکیل نشده و یا تشکیل جلسه نداده است 48 ساعت برای تشکیل قرارگاه استانی فرصت داده شد و تاکید شد مسئولیت تأخیر یا عدم ارائه گزارش جلسات و مصوبات جلسه قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات استانی به سازمان غذا و دارو، با رؤسای دانشگاه‌های مربوطه خواهد بود.

پایان بخش این نشست، تاکید وزیر بهداشت بر اولویت تأمین داروی بیماران خاص و مسئولیت سازمان غذا و دارو در راه‌اندازی سامانه تحویل داروی بیماران خاص بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند