کدخبر: ۳۰۲۹۱۳ لینک کوتاه

اثر حمله پهپادی به عربستان بر بازار نفت

میزان خسارت وارد شده به تاسیسات نفتی عربستان در اثر حمله اخیر پهپادها هنوز مشخص نیست ولی هرچه باشد بر تولید نفت عربستان تاثیر می گذارد و در نتیجه، عرضه جهانی نفت هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمله پهپاد ها باعث آتش سوزی در دو تاسیسات اصلی شرکت نفت آرامکوی عربستان سعودی شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد آتش سوزی در تاسیسات ابکایک و خورایس در شرق عربستان تحت کنترل هستند.

« در ساعت 4 صبح به وقت محلی، گروه های امنیت صنعتی آرامکو مهار آتش را در تاسیسات ابکایک و خورایس آغاز کردند».

وزارت کشور عربستان منبع این حملات را مشخص نکرد و اعلام کرد بررسی ها ادامه دارد.

در ماه های اخیر حوثی های یمن یک سری حملات مشابه به پایگاه های هوایی عربستان و سایر تاسیسات این کشور داشته‌اند که به گفته این گروه به تلافی بمباران های طولانی‌مدت عربستان بر مناطق تحت کنترل حوثی ها صورت گرفته است.

حوثی ها مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته اند ولی رسانه رسمی آنها اعلام کرد بیانیه مهمی در مورد یک عملیات پهپادی در عربستان منتشر خواهد کرد.

ماه گذشته حوثی ها طی حمله‌ای تاسیسات مایع سازی گاز طبیعی شیبه آرامکو را به آتش کشیدند ولی هیچ خسارتی توسط این شرکت گزارش نشد.

تاسیسات حیاتی

تصاویر ویدیویی دودی را که از تاسیسات بزرگ نفتی ابکایک بالا می‌رود نشان می دهد و به نظر می رسد صدای شلیک گلوله در پس زمینه شنیده می شود.

شرکت آرامکوی عربستان تاسیسات پالایشگاهی ابکایک را که در 60 کیلومتری جنوب غربی ظهران در استان شرقی قرار دارد، بزرگترین پالایشگاه تصفیه نفت خام در جهان می داند.

این تاسیسات نفت خام ترش را به نفت شیرین تبدیل کرده و بعد به پایانه‌های خلیج فارس و دریای سرخ می فرستد و تخمین می زنند این پالایشگاه می تواند تا 7 میلیون بشکه نفت خام را در روز تصفیه کند.

این تاسیسات در گذشته مورد حمله قرار گرفته بودند. در فوریه 2006 ، القاعده سعی کرد با بمب‌گذاری‌های انتحاری به این پالایشگاه حمله کند ولی موفقیت آمیز نبود.

مجتمع خورایس در 160 کیلومتری ریاض، پایتخت عربستان قرار دارد. ذخایر این مجتمع بیش از 20 میلیارد بشکه نفت تخمین زده می شود.

میزان خسارت وارد شده به این تاسیسات نفتی هنوز مشخص نیست ولی هرچه باشد بر تولید نفت عربستان تاثیر می گذارد و در نتیجه ،عرضه جهانی نفت هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند