کدخبر: ۳۱۰۰۹۳ لینک کوتاه

سه چهارم تاکسی‌ها تا سال ۱۴۰۰ فرسوده می شوند

آمار تاکسی‌های فرسوده در حال افزایش است و بسته پیشنهادی نوسازی فاقد جذابیت برای رانندگان تاکسی بوده و با بضاعتشان سازگاری ندارد، مسئله‌ای که احتمال دارد منجر به بیکاری برخی از آنها شود.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نق از مهر، بیش از یک سال است که روند نوسازی تاکسی های فرسوده در کشور با مشکل رو به رو شده است. شرکت های خودروسازی به تعهدات خود برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی عمل نکرده و در سال گذشته نیز تنها 1500 تاکسی نو جایگزین تاکسی های فرسوده شده است.

برای باز کردن گره نوسازی تاکسی های فرسوده، به تازگی تفاهمنامه ای درخصوص نوسازی 10 هزار تاکسی فرسوده به امضا رسیده است. اما با توجه به افزایش قیمت تاکسی نمی توان امیدوار بود صاحبان تاکسی های فرسوده از نوسازی خودروهایشان استقبال کنند.

ناتوانی نوسازی تاکسی ها در شهرهای کوچک بیش از شهرهای بزرگ به چشم می آید. درآمد رانندگان تاکسی در شهرهای کوچک کفاف پرداخت اقساط وام نوسازی را نمی دهد و آورده اولیه برای خرید تاکسی نو نیز در توان رانندگان تاکسی نیست. اما تصمیم گیران این حوزه امیدوارند این تفاهم آمار تاکسی های فرسوده را کاهش دهد.

تعداد تاکسی های فرسوده کلانشهرها 83 هزار تاکسی است، سهم کلانشهری مانند تهران از تاکسی های فرسوده در حال حاضر 25 هزار تاکسی است

74 درصد تاکسی های فعلی تا سال 1400 فرسوده می شوند

مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور با بیان اینکه در حال حاضر 150 هزار تاکسی فرسوده در کشور داریم که تا پایان سال این رقم به 192 هزار دستگاه تاکسی فرسوده می رسد، به خبرنگار مهر گفت: تا سال 1400 تعداد تاکسی های فرسوده به 242 هزار دستگاه خواهد رسید که تقریبا 74 درصد ناوگان موجود فرسوده خواهند شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 45 درصد (۱۵۰ هزار دستگاه) ناوگان تاکسی های کشور به سن فرسودگی رسیده اند، به همین دلیل در ابتدای دولت یازدهم فرآیند نوسازی تاکسی های فرسوده شروع شد و عزمی جمعی در بخش های مختلف شکل گرفت و طرح نوسازی 90 هزار تاکسی فرسوده در دستور کار قرار گرفت و مرحله به مرحله اجرایی شد. در این طرح تاکنون معادل 75 هزار دستگاه تاکسی فرسوده از رده خارج شده و 64 هزار تاکسی جدید نیز به ناوگان اضافه شده است. مابه التفاوت این رقم ها نیز تاکسی هایی هستند که فرآیند اسقاط را انجام داده اند، ولی تاکسی جدیدی دریافت نکرده اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند